Kronik lumbal disk hernisinde visseral manuel terapinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of visceral manual therapy inchronic lumbar disc herniation
- Tez No: 1010476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CIMBIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik lumbal disk hernisi sık görülen ve fonksiyonel kısıtlılığa yol açan bir kasiskelet sistemi problemidir. Bu çalışmanın amacı, kronik lumbal disk hernisi tedavisinde uygulanan klasik fizik tedavi programına eklenen visseral osteopatik manuel terapinin (VOMT) etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya Gaziantep'te bulunan Therapise Konzept Kliniğine başvuran 40 hasta dahil edilmiş ve katılımcılar rastgele olarak Klasik Tedavi Grubu (n=20) ve Klasik Tedavi + VOMT Grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm uygulamalar aynı fizyoterapist tarafından, 30 dakika süreyle, gün aşırı ve toplam 5 seans şeklinde gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapılmıştır.Grup içi analizlerde her iki grupta da VAS, QUBEC, WHOQOL ve fonksiyonel performans parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptanmıştır (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise Klasik Tedavi + VOMT grubunda ağrı şiddeti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi açısından elde edilen iyileşmenin klasik tedavi grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Denge ve dokuz basamak merdiven testi sonuçlarında her iki grupta da gelişim gözlenmiş olmakla birlikte, gruplar arası farkın bazı parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, kronik lumbal disk hernisi tedavisinde klasik fizik tedavi uygulamalarına visseral manuel terapinin eklenmesi, özellikle ağrı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerinde ek katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic lumbar disc herniation is a common musculoskeletal disorder that leads to functional limitations. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of adding Visceral Osteopathic Manual Therapy (VOMT) to a conventional physical therapy program in the treatment of chronic lumbar disc herniation. A total of 40 patients who applied to the Therapise Konzept Clinic in Gaziantep were included in the study and were randomly assigned to either the Conventional Treatment Group (n=20) or the Conventional Treatment + VOMT Group (n=20). All interventions were administered by the same physiotherapist, lasting 30 minutes per session, every other day, for a total of five sessions. Assessments were performed before and after the treatment period. Within-group analyses demonstrated statistically significant improvements in VAS, QUBEC, WHOQOL, and functional performance parameters in both groups (p<0.05). Between-group comparisons revealed that improvements in pain intensity, functional capacity, and quality of life were significantly greater in the Conventional Treatment + VOMT group compared to the Conventional Treatment group (p<0.05). Although improvements were observed in balance and the ninestep stair-climbing test in both groups, the between-group differences were not statistically significant for some parameters (p>0.05). In conclusion, adding visceral manual therapy to conventional physical therapy in the treatment of chronic lumbar disc herniation provides additional benefits, particularly in terms of pain reduction, functional capacity, and quality of life.