Seramik karo üretim sürecinde baskı ve dekor tekniklerinin incelenmesi ve sanatsal uygulamalar
Examination of printing and decor techniques in ceramic tile production process and artistic practices
  1. Tez No: 1010488
  2. Yazar: OKAN KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DUYGU KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
Özet
Seramik karo üretimi, Mısır ve Mezopotamya uygarlıkları döneminde yapılan kerpiçle karışık kaba tuğla olarak üretilen ilk karolar, tarihsel süreç içinde gelişerek değişim göstermiştir. Sanayi Devrimi'ne kadar geçen süreçte üretilen karolar, ustaca dekorlanarak, günlük yaşantıların, mitolojik figürlerin veya doğanın resmedildiği ince, zarif ve sağlam bir forma dönüşmüştür. Sanayi Devrimi'nin seramik karo üretiminin üzerindeki etkisi, sanat alanı içinde hem bağımsız bir şekilde hareket etmesi hem de zanaat ile ortak bir paydada modernleşme sürecine girmiş olmasıdır. Modern sanat akımı sanatçıları, seramik karo yüzeylerini resim, dekor ve baskı yöntemleri ile kullanarak eserler üretmiştir. Endüstriyel seri üretim sürecinde, seramik firmalarının ilk seri üretim karo denemeleri Prosser'in keşfettiği seramik toz sıkıştırma makinesi ile el yapımı benzeri karolar ile yapılmış ve çıkartma dekorları ile baskılar uygulanmıştır. Bu çalışma, seramik karo üretimi ve baskı tekniklerinin tarihsel sürecini inceleyerek, karo üretimindeki tüm baskı tekniklerini ele almıştır. Endüstriyel ve sanatsal seramik alanında kullanılan baskı dekor yöntemleri örnek sanatçı çalışmaları ile birlikte detaylı bir şekilde incelenmiştir. Seramik karolar üzerine lazer baskı, dekal baskı ve dijital baskı teknikleri kullanılarak uygulamalı çalışmalar ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The production of ceramic tiles, which began as rough bricks mixed with mud during the Egyptian and Mesopotamian civilizations, has evolved and changed throughout history. Until the Industrial Revolution, tiles were skillfully decorated, transforming into delicate, elegant, and durable forms depicting daily life, mythological figures, or nature. The Industrial Revolution's impact on ceramic tile production was both its independent development within the art world and its integration with craftsmanship, leading to a modernization process. Modern art artists used ceramic tile surfaces for painting, decoration, and printing techniques in their creations. In the industrial mass production process, ceramic companies' first attempts at mass production tiles were made using the ceramic powder compression machine invented by Prosser, creating hand-made-like tiles with decorative stickers and prints. This study examines the historical development of ceramic tile production and printing techniques, addressing all printing techniques used in tile production. The printing and decoration methods used in industrial and artistic ceramics are examined in detail, along with examples of artist work. The project was completed through applied studies using laser printing, decal printing, and digital printing techniques on ceramic tiles.