Designing alternatives to the attention mechanism intransformer architecture
Transformatör mimarisinde dikkat mekanizmasına alternatifler tasarlama
- Tez No: 1010538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Transformato¨r mimarisinin ortaya çıkışı, doğal dil işleme (NLP) alanında birçok ilerlemeyi işaret etmiş ve bu ilerlemelerin zirvesini büyük dil modelleri (LLM) temsil etmiştir. Buna ek olarak, transformato¨r mimarisi, görüntü işleme görevlerini geliştiren ve son zamanlarda çok görevli ve çok modlu derin öğrenme mimarilerinin ortaya çıkmasına yol açan bilgisayar görüşü (CV) araştırmacıları ve uygulayıcıları tarafından da kullanılmıştır. Tipik transformato¨r mimarisinin bir dezavantajı, tasarımında ölçeklendirilmiş nokta çarpımı dikkat mekanizmasına dayanmasıdır; bu da yüksek hesaplama ve bellek gereksinimlerine yol açmakta ve bu tür tasarımların kullanımını sınırlamaktadır. Bu tez, tipik transformato¨r mimarisine entegre edilmiş dikkat mekanizmasına alternatif ve ikame olarak önerilen birden fazla mekanizmanın tasarımını araştırmaktadır. Bu çalışmada yapılan eşitlenmiş deneysel değerlendirmeler, hesaplama karmaşıklığında hedeflenen azalmalara sahip önerilen değişikliklerin, seçilen temel mimarilere kıyasla rekabetçi performans sunduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, bu tezin amaçlarını önemli ölçüde desteklemekte olup, geleneksel uygulamaların yerini alabilecek uygun yeteneklere ve düşük gereksinimlere sahip transformatör mimarilerinin uygulanmasına olanak sağlamakta ve transformatör mimarilerinin tasarımında temel bileşen olarak geleneksel hesaplama bloklarına verimli ancak yetenekli alternatifler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of the transformer architecture signified many advances in natural language processing (NLP), and the pinnacle of these advances is represented by large language models (LLM). In addition, the transformer architecture has been employed by computer vision (CV) researchers and practitioners advancing image processing tasks and leading to the recent introduction of multi-task and multi-modal deep learning architectures. One drawback of the typical transformer architecture is its reliance on the scaled dot product attention mechanism in its design, resulting in high requirements for computation and memory and limiting the deployment of such designs. This thesis investigates designing multiple proposed mechanisms as alternatives and substitutes to the attention mechanism incorporated in the typical transformer architecture. The equalized experimental assessments conducted in this work show that the proposed modifications with the targeted reductions in computational complexity offer competitive performance compared to the selected baseline architectures. The results are significantly in support of the aims of this thesis, allowing for implementing transformer architectures of suitable capability as well as low requirements to substitute the traditional implementations, establishing efficient but capable alternatives to the traditional computational blocks as the core component in the design of transformer architectures.