Birinci basamakta hipertansiyon tanılı hastalarda obstruktif uyku apnesi görülme riskinin taranması
Risk screening for obstructive sleep apnea among patients diagnosed with hypertension in primary care
  1. Tez No: 1010589
  2. Yazar: MAHMUT EMRE ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: Doç. Dr. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, birinci basamakta izlenen hipertansiyon tanılı hastalarda obstrüktif uyku apnesi (OUA) görülme riskini değerlendirmek ve OUA riski ile ilişkili sosyodemografik ve klinik faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma, Şubat 2025 – Ekim 2025 tarihleri arasında Isparta ili Eğirdir ilçesi 1 No'lu Aile Hekimliği Birimi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya hipertansiyon tanısı bulunan 18 yaş üzeri toplam 300 hasta dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan sosyodemografik veri formu ve Berlin Anketi kullanılarak toplanmıştır. Berlin Anketi sonuçlarına göre hastalar obstrüktif uyku apnesi açısından yüksek ve düşük risk gruplarına ayrılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 65,2±10,8 yıl olup, %50'si kadındır. Berlin Anketi sonuçlarına göre hastaların %50,3'ünde yüksek OUA riski saptanmıştır. Olguların %83,3'ünün fazla kilolu veya obez olduğu belirlenmiştir. Erkek hastalarda hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği görülme oranı kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). OUA riski ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Birinci basamakta izlenen hipertansiyon tanılı hastaların yaklaşık yarısında obstrüktif uyku apnesi açısından yüksek risk bulunmaktadır. Bu bulgu, OUA'nın hipertansiyonlu bireylerde sık görülen ancak çoğu zaman tanı almayan önemli bir klinik sorun olduğunu göstermektedir. Aile hekimliği pratiğinde OUA taramasının yaygınlaştırılması, hipertansiyon kontrolünün iyileştirilmesine ve kardiyovasküler komplikasyonların azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the risk of obstructive sleep apnea (OSA) in patients with hypertension followed in primary care and to investigate sociodemographic and clinical factors associated with OSA risk. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between February 2025 and October 2025 at the Family Health Center No. 1 in Eğirdir district, Isparta, Türkiye. A total of 300 patients aged 18 years and older with a diagnosis of hypertension were included. Data were collected through face-to-face interviews using a sociodemographic questionnaire and the Berlin Questionnaire. According to the Berlin Questionnaire, patients were classified as having high or low risk for obstructive sleep apnea. Statistical analyses were performed using SPSS software. Results: The mean age of the participants was 65.2±10.8 years, and 50% were female. According to the Berlin Questionnaire, 50.3% of the patients were identified as having a high risk of OSA. Overweight and obesity were present in 83.3% of the study population. The prevalence of hypertension-related renal failure was significantly higher in male patients compared to females (p<0.05). No significant association was found between OSA risk and sex. Conclusion: Approximately half of hypertensive patients followed in primary care are at high risk for obstructive sleep apnea. This finding indicates that OSA is a common but frequently underdiagnosed condition among patients with hypertension. Incorporating OSA screening into routine primary care practice may improve blood pressure control and reduce long-term cardiovascular complications.