Dijital yöntemle üretılen oklüzal stabilizasyon splintlerin temporomandibular rahatsızlık semptomlarının azaltılması üzerine etkisi: prospektif randomize kontrollü gözlemsel klinik çalışma
The effect of digitally manufactured occlusal stabilization splints on the reduction of temporomandibular disorder symptoms: a prospective randomized controlled observational clinical study
  1. Tez No: 1010600
  2. Yazar: ŞEYMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARAAĞAÇLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUBA AKÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Temporomandibular rahatsızlıklar (TMR), temporomandibular eklem (TME) ve çevresindeki kasların fonksiyonel bozuklukları ile karakterize, yaşam kalitesini azaltan yaygın kas-iskelet sistemi hastalıklarıdır. Okluzal splint uygulamaları semptom kontrolünde etkili olsa da dijital üretim yöntemlerinin konvansiyonel tekniklere üstünlüğü net değildir. Bu çalışmanın amacı, dijital yöntemle üretilen okluzal stabilizasyon splintlerin konvansiyonel yöntemle üretilen splintlere kıyasla TMR semptomlarını azaltmadaki etkinliğini değerlendirmektir. Prospektif, randomize ve kontrollü olarak tasarlanan çalışmaya klinik olarak TMR tanısı almış 48 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar dijital (n=24) ve konvansiyonel (n=24) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Dijital grupta intraoral tarayıcılarla elde edilen veriler CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımında planlanmış ve CAM (Bilgisayar Destekli Üretim) kazıma cihazları ile üretilmiştir. Klinik değerlendirmeler; vizüel analog skalası (VAS) ile ağrı düzeyi, maksimum ağız açıklığı, kas palpasyon hassasiyeti, hasta memnuniyeti ve üretim süresi üzerinden yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 programı ile gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. On iki aylık izlem sonunda her iki grupta anlamlı iyileşme gözlenmiş; ancak dijital grupta ağrı azalması, konfor ve kullanım kolaylığı açısından daha üstün sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) are common musculoskeletal conditions characterized by functional disturbances of the temporomandibular joint (TMJ) and associated masticatory muscles, leading to pain and reduced quality of life. Although occlusal splint therapy has been shown to be effective in symptom control, the clinical superiority of digitally manufactured splints compared to conventional techniques remains unclear. This prospective, randomized, controlled clinical trial aimed to compare the effectiveness of digitally fabricated occlusal stabilization splints with conventionally produced splints in reducing TMD symptoms. A total of 48 patients diagnosed with TMD were randomly allocated into two groups: digital (n=24) and conventional (n=24). In the digital group, intraoral scanner data were processed using CAD (Computer-Aided Design) software and fabricated with CAM (Computer-Aided Manufacturing) milling devices. Clinical evaluations included pain intensity assessed with the Visual Analog Scale (VAS), maximum mouth opening, muscle tenderness, patient satisfaction, and production time. Statistical analyses were performed using SPSS 26.0, and the significance level was set at p<0.05. After 12 months of followup, both groups demonstrated statistically significant improvement (p<0.05); however, the digital group showed greater reductions in pain, improved comfort, enhanced usability, and shorter production time. Digitally fabricated splints may therefore provide clinical advantages in the management of TMD compared with conventional methods