Kronik non-spesifik boyun ağrısında üç farklı miyofasyal tetik nokta tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of three different myofascial trigger point treatments in chronic non-specific neck pain
- Tez No: 1010601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KAYA AYTUTULDU, DOÇ. DR. TANSU BİRİNCİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kronik non-spesifik boyun ağrısı (KNSBA) tedavisinde konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan iskemik kompresyon (İK), strain–counterstrain (SCS) ve Birleşik Nöromüsküler İnhibisyon Tekniği (Integrated Neuromuscular Inhibition Technique, INIT) yöntemlerinin etkinliklerini ve birbirlerine üstünlüklerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya KNSBA tanılı 48 birey dâhil edilmiş ve katılımcılar rastgele olarak İK, SCS ve INIT gruplarına (n=16) ayrıldı. Tüm gruplara 4 hafta boyunca haftada üç gün tedavi uygulandı ve değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası gerçekleştirildi. Ölçümler; ağrı şiddeti için Görsel Analog Skala, basınç ağrı eşiği için algometre, eklem hareket açıklığı (EHA) ve eklem pozisyon hissi (EPH) için dijital gonyometre, disabilite için Boyun Özürlülük Ölçeği (BÖÖ), kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), yaşam kalitesi için Kısa Form-12 (SF-12) ve hasta memnuniyeti için Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. Sonuçlar, tüm gruplarda ağrı, basınç ağrı eşiği, EHA ve disabilite düzeyinde anlamlı iyileşmeler olduğunu gösterdi (p<0,05). Fleksiyon ve rotasyon ağrısı ile lateral fleksiyon ve rotasyon hareket açıklığındaki iyileşmenin INIT grubunda daha fazla olduğu belirlendi (p<0,05). EPH, SCS ve INIT gruplarında iyileşirken İK grubunda anlamlı değişim saptanmadı. Kinezyofobi yalnızca SCS ve INIT gruplarında azalmış, SF-12 fiziksel bileşen skorları tüm gruplarda artmış, mental bileşen skorlarında değişim gözlenmedi. Aktif tetik nokta oranları tüm kaslarda azalmış ve hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ve en fazla iyileşme algısının INIT grubunda bildirildiği belirlendi. Sonuç olarak, KNSBA tedavisinde uygulanan manuel tetik nokta tekniklerinin kısa vadede etkili olduğu ve bazı klinik ile fonksiyonel parametrelerde INIT'nin daha belirgin iyileşme sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effectiveness and comparative benefits of ischemic compression (IC), strain–counterstrain (SCS), and the Integrated Neuromuscular Inhibition Technique (INIT) combined with conventional physiotherapy in chronic non-specific neck pain (CNSNP). A total of 48 individuals with CNSNP were included in the study, and the participants were randomly assigned to the IC, SCS, and INIT groups (n=16). All groups received treatment three times per week for four weeks, with assessments conducted before and after treatment. Outcomes were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) for pain, an algometer for pressure pain threshold, a digital goniometer for range of motion (ROM) and joint position sense (JPS), the Neck Disability Index (NDI), the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), the Short Form-12 (SF-12), and the Global Rating of Change for patient satisfaction. The results showed significant improvements in pain, pressure pain threshold, ROM, and disability levels in all groups (p<0.05). Greater improvements in flexion and rotation pain, as well as in lateral flexion and rotation range of motion, were observed in the INIT group (p<0.05). JPS improved in the SCS and INIT groups, whereas no significant change was detected in the IC group. Kinesiophobia decreased only in the SCS and INIT groups; SF-12 physical component scores improved in all groups, while mental scores showed no significant change. Active trigger point rates decreased across all muscles; patient satisfaction was high, with the greatest improvement perceived in the INIT group. In conclusion, it was determined that the manual trigger point techniques applied in the treatment of CNSNP were effective in the short term and that INIT provided more pronounced improvements in some clinical and functional parameters.