Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı
The right to live in a healthy and balanced environment in the light of the decisions of the European Court of Human Rights
- Tez No: 1010678
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde veya ek protokollerde yer almayan çevre hakkı kapsamında verdiği kararlar, çevre hakkına yaklaşımı ve zaman içinde bu yaklaşımdaki değişiklikler ile çevre hakkına getirdiği dolaylı korumanın niteliği oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin çevre hakkına getirdiği dolaylı korumanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan hangi hükümler çerçevesinde ve hangi kriterler kullanılarak sağlandığı; bu koruma sağlanırken kullanılan yöntemleri, yaklaşımları ve bu hakka sağlanan korumanın kapsamını ortaya koyabilmektir. Bu doğrultuda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bireysel başvurularda verdiği kararlar, yorum yöntemleri, devletlere tanıdığı takdir marjı doktrini, kararlarda kullandığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri ile destek ölçü norm olarak kullandığı uluslararası belgeler incelenmiştir. Bunun yanında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından henüz karar verilmemiş olan başvurulara yer verilmiştir. Yapılan incelemenin sonucunda, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin çevre hakkına sağladığı dolaylı korumaya ilişin temel bulgular ortaya konulmaya çalışılmış; çevre hakkının tanınmasının gerekliliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the decisions made by the European Court of Human Rights within the scope of the right to environment that is not included in the European Convention on Human Rights or protocols, its approach to the right to environment, the changes its approach over time and the nature of the indirect protection it brings to the right to environment. The aim of the study is to determine within which provisions and using which criteria in the European Convention on Human Rights the indirect protection brought by the European Court of Human Rights to the right to environment is provided and to reveal the methods and approaches used while providing this protection and the scope of the protection provided to this right. Within this context, the decisions made by the European Court of Human Rights in individual applications, its interpretation methods, the margin of appreciation doctrine it grants to the States, the provisions of the European Convention on Human Rights used in its decisions, and the international documents it uses as support criteria are examined. In addition, applications that have not yet been decided by the European Court of Human Rights are included. As a result of the examination, the main findings regarding the indirect protection provided by the European Court of Human Rights to the right to environment are tried to be revealed and the necessity of recognizing the right to environment is discussed.