Yapı sektöründe kullanılan iş makineleri kaynaklı risk düzeylerinin çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
Determining the risk levels arising from construction machinery used in the construction sector using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 1010680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yapı sektöründe kullanımı söz konusu olan iş makinelerinin ilişkin kontrollerinin yapılmasıyla beraber ortaya çıkabilecek tehlike ve risklerin tespiti yapılmıştır. Tesis içerisinde kullanılan iş makinelerinin kurulum, kullanım, bakım-onarım, muayene ve söküm gibi tüm süreçlerinde ortaya çıkabilecek tehlike ve risklerin değerlendirilmesiyle bunlara ilişkin alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği açısından kullanılan risk değerlendirme yöntemlerinin uygulanmasında ve içeriğinde farklılıklar söz konusudur. Bu farklılıklar belirlenebilecek tehlike ve risklerin çeşitliliğini, bunlara karşı alınabilecek önlemlerin düzeyini doğrudan etkiler. Bu sebepten dolayı en doğru yöntem diye bir ifade kullanmak olanaksızdır.Tüm risk değerlendirme metotlarının kullanım yerinin farklılık göstermesi kullanılacak yöntemin özenle belirlenmesini gerektirmektedir. Yapı sektöründeki tehlike ve risklerin çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda en etkili önlemlerin alınabilmesi için doğru yöntemin belirlenmesi çok önemlidir. Araştırmaya bu amaç doğrultusunda bakıldığında çalışma sahasında kullanılacak en doğru metodun belirlenebilmesi için öncelikli olarak çeşitli ortam ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerin karşılaştırmaları CRITIC, TOPSIS, FMEA ve HRNS metotlarıyla sağlanmıştır. İlgili metotların sağladığı karşılaştırmalar sayesinde yapı sektöründe kullanılan iş makinelerinin iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uygunluğu kontrol altına alınacaktır. Çalışmada belirlenen tüm risk ve tehlikelerin bahsi geçen yöntemlerle incelenmesi, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne yeni bakış açıları getirilmiştir. Gerek makine kaynaklı gerek kullanım kaynaklı çeşitli risk ve tehlikelerin analizi CRITIC, TOPSIS, FMEA ve HRNS metotları ile sağlanmıştır. Yapı sektöründe iş sürecinin yürütülmesini sağlayan vinç, asansör, forklift ve caraskal gibi çeşitli iş makineleri baz alınarak yürütülen bu çalışmada SGK verilerinden de destek alınmıştır. İş makinelerinin sektördeki kullanıma uygunluğunun tespiti, doğru şekilde kullanılma durumu, yeterli güvenlik şartlarını taşıması gibi birçok parametrenin bu metotlarla kıyaslanması ; elde edilen sonuçları karşılaştırılarak çalışma sahasının iş sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilmiştir. Ülkemizde yapı sektörü çerçevesinde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının resmi verilerine SGK üzerinden ulaşarak çalışmanın tüm detaylarıyla gerçeğe en uygun şekilde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study identifies the hazards and risks that may arise from the inspection of construction machinery used in the construction sector. The aim is to assess the hazards and risks that may occur during all processes of construction machinery used within the facility, including installation, use, maintenance, repair, inspection, and dismantling, and to determine the necessary precautions. There are differences in the application and content of risk assessment methods used in occupational health and safety. These differences directly affect the variety of hazards and risks that can be identified and the level of precautions that can be taken against them. Therefore, it is impossible to say that there is only one“most accurate”method. The fact that all risk assessment methods differ in their application necessitates careful selection of the appropriate method. Considering the variety of hazards and risks in the construction sector, determining the correct method is crucial for taking the most effective precautions. In this research, various environmental measurements were first taken to determine the most appropriate method to be used in the work area. Comparisons of these measurements were made using the CRITIC, TOPSIS, FMEA, and HRNS methods. Thanks to the comparisons provided by the relevant methods, the compliance of construction machinery used in the construction sector with occupational health and safety criteria will be controlled. Examining all the risks and hazards identified in the study using these methods has brought new perspectives to the occupational health and safety culture. The analysis of various risks and hazards, both machine-related and usage-related, was carried out using CRITIC, TOPSIS, FMEA, and HRNS methods. This study, conducted based on various construction machines such as cranes, elevators, forklifts, and hoists that facilitate the work process in the construction sector, was also supported by data from the Social Security Institution (SSI). The suitability of the construction machinery for use in the sector, their correct use, and their compliance with adequate safety conditions were compared using these methods; the results were compared to ensure that the work site was made compliant with occupational health and safety. By accessing official data on work accidents and occupational diseases occurring in the construction sector in our country through the SSI, the study was conducted in the most accurate and detailed manner possible.