Tasarım temelli öğrenmenin öğrencilerin programlama öğretiminde akademik başarı, bilgi işlemsel düşünme ve yansıtıcı deneyimlerine etkisi
The effect of design-based learning on students' academic achievement, computational thinking and reflective experiences in programming instruction
  1. Tez No: 1010681
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde, Resnick'in Yaratıcı Öğrenme Sarmalı temel alınarak geliştirilen Tasarım Temelli Öğrenme (TTÖ) yaklaşımının öğrencilerin programlama akademik başarıları, bilgi işlemsel düşünme (BİD) becerileri ve tasarım sürecine yönelik yansıtıcı deneyimleri üzerindeki etkisini ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri derinlemesine incelemektir. Araştırma karma yöntem araştırması olarak tasarlanmış ve Açımlayıcı Sıralı Karma Yöntem Deseni doğrultusunda yürütülmüştür. İlk aşamada ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak nicel veriler elde edilmiş; ikinci aşamada ise nicel bulguları derinlemesine açıklamak amacıyla nitel veriler elde edilmiştir. Uygulama süreci 10 hafta sürmüş; deney grubunda mBlock ve Arduino destekli TTÖ yaklaşımı, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı üç farklı ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu (n=56) ve kontrol grubu (n=54) seçkisiz atama ile belirlenirken, pilot uygulama grubu (n=20) ve akademik başarı testi geliştirme grubu (n=50) farklı okullardan seçilmiştir. İç geçerliği sağlamak amacıyla bu süreçler birbirinden bağımsız okullarda yürütülmüştür. Nicel bulgular TTÖ yaklaşımının akademik başarıyı anlamlı düzeyde artırdığını, ancak BİD becerilerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığını göstermiştir. Nitel bulgular ise üretken başarısızlık, akran öğrenmesi ve bağlamsal öğrenme unsurlarının öğrenme sürecini desteklediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak TTÖ yaklaşımının programlama öğretiminde akademik başarıyı artırmanın yanı sıra öğrenme sürecini sosyal, yansıtıcı ve tasarım temelli bir yapıya dönüştürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of a Design-Based Learning (DBL) approach grounded in Resnick's Creative Learning Spiral on 6th-grade students' academic achievement in programming, computational thinking (CT) skills, and reflective experiences. The research was designed as a mixed-methods study and conducted using an explanatory sequential mixed-methods design. In the first phase, quantitative data were collected through a quasi-experimental pre-test–post-test control group design. In the second phase, qualitative data were collected to further explain and elaborate on the quantitative findings. The 10-week intervention involved an mBlock and Arduino-supported DBL approach for the experimental group (n=56) and traditional instruction for the control group (n=54), conducted with students from three different middle schools during the 2024–2025 academic year. To ensure internal validity, a pilot group (n=20) and an academic achievement test development group (n=50) were selected from independent but comparable schools. Quantitative results indicated that although the DBL approach significantly improved students' programming academic achievement compared to traditional instruction, no statistically significant difference was found in computational thinking skills between the groups. Qualitative findings revealed that productive failure, peer collaboration, and contextual learning experiences, particularly within the“Safe and Barrier-Free Home”scenario, enhanced students' cognitive engagement and supported knowledge construction. In addition, a positive relationship was found between the quality of student-designed products and academic achievement, facilitated through collaborative interactions. Overall, the findings demonstrate that DBL not only improves academic achievement in programming but also transforms the learning environment into a socially interactive and reflective design-based learning context.