EFL instructors' views on self-initiated professional development activities and the factors hindering their participation
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin öz-yönelimli profesyonel gelişime ilişkin görüşleri ve katılımlarını engelleyen faktörler
  1. Tez No: 1010702
  2. Yazar: ÖZGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğretmek önem kazanmış, öğrencilerin ihtiyaçları ve öğrenme biçimleri de değişmiştir. Bu değişimlere uyum sağlamak ve güncel gelişmeleri takip edebilmek için öğretmenlerin kendilerini profesyonel anlamda geliştirmeleri beklenmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de hazırlık programlarında çalışan ve İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin öz-yönelimli profesyonel gelişime ilişkin görüşlerini ve profesyonel gelişim aktivitelerine katılımlarını engelleyen faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada iki veri toplama aracı kullanılarak karma yöntem deseni benimsenmiştir. Öncelikle, veriler Karaaslan (2003) tarafından geliştirilen“Öz-yönelimli Profesyonel Gelişim Anketi”aracılığıyla toplanmış ardından anket bulgularını desteklemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını, yükseköğretimde hazırlık okullarında görev yapan öğretim görevlileri oluşturmuştur ve bu katılımcılardan 11'i yarı yapılandırılmış görüşmelerde yer almıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS 23 sürümü kullanılarak analiz edilmiş, görüşmelerden elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretim görevlilerinin profesyonel gelişimi önemli gördüklerini ve profesyonel olarak kendilerini geliştirme konusunda inisiyatif almaya yönelik olumlu tutumlar sergilediklerini ortaya koymuştur. Öğretim görevlileri, profesyonel gelişimi bireysel bir süreçten ziyade iş birliğine dayalı bir süreç olarak değerlendirmişlerdir. Kurumları tarafından sağlanan akademik ve daha da önemlisi finansal desteğin önemini vurgulamışlardır. Ayrıca, iş birliğine dayalı ve yansıtıcı etkinliklerin katılımcılar tarafından büyük ölçüde tercih edildiği ortaya konmuştur. Bulgular, yoğun iş yükü ve zaman sınırlamalarının öğretim görevlilerinin profesyonel gelişim aktivitelerine katılımlarını engelleyen başlıca faktörler olduğunu göstermiştir. Finansal zorluklar ve motivasyon eksikliği ise katılımlarını engelleyen diğer faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma program tasarımcılarına, yöneticilere ve politika yapıcılara öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik ve etkili mesleki gelişim uygulamaları tasarlama konusunda önemli iç görüler sunabilir.
Özet (Çeviri)
With the influence of globalization, teaching English as a foreign language has gained importance and students' needs and learning styles have also evolved. To address these changes and keep pace with the recent developments, EFL teachers need to engage in effective professional development practices. To this end, this study aimed to explore the views of EFL instructors' working in preparatory schools in Türkiye on self-initiated professional development and the factors hindering their participation. This study employed a mixed method research design with two collection tools. First, data were collected through a questionnaire“Self-Initiated Professional Development Questionnaire”developed by Karaaslan (2003). Second, follow-up semi-structured interviews were conducted to support questionnaire findings. The participants were 112 EFL instructors working in preparatory schools in higher education in Türkiye and 11 of them took part in the follow-up semi-structured interviews. Whereas questionnaire data were subjected to the Statistical Package for Social Science (SPSS) Version 23, interview data were analyzed by descriptive analysis. The study's findings indicated that instructors mostly perceived professional development significant for their own growth and had positive attitudes taking the initiative to improve professionally. The findings also demonstrated that instructors did not perceive professional development as an individual act; but regarded it as a collegial process. They also emphasized the importance of academic and most importantly financial support provided by their institutions. Moreover, collaborative and reflective activities were highly favored by many of the instructors. Regarding the barriers to instructors' professional development, heavy workload and time constraints were perceived as critical barriers for their professional development. In addition, financial challenges and lack of self-motivation also emerged as other hindering factors. All in all, this study may provide valuable insights for program designers, institutions and policymakers into designing more effective professional development practices responsive to teachers' actual needs.