Türk ve İngiliz hukukunda cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi
Sentencing in Turkish and English law systems
- Tez No: 1010717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Cezanın belirlenmesi, kanun koyucu tarafından öngörülen soyut cezanın hakim tarafından somutlaştırılması; cezanın bireyselleştirilmesi ise cezanın failin kişiliğine uygun hale getirilmesidir. Bu tezin amacı, cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi bakımından Türk ve İngiliz hukuk sisteminin hangi yönlerden benzerlik ve farklılık gösterdiğinin tespit edilmesi ve her iki sistemin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu bağlamda, ayrıca, iki hukuk sisteminin güçlü ve zayıf yönleri araştırılmış, birbirlerine aktarılabilecek düzenlemeler irdelenmiştir. Öncelikle, çalışma konusuyla doğrudan ilgili olan ve açıklanması zorunlu görülen ceza hukuku yaptırımlarına yer verilmiştir. Ardından iki hukuk sisteminde mahkemenin cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi sürecinde takip ettiği adımlar derinlemesine ele alınmıştır. Değerlendirme sonucunda, ceza hukukunun temel ilkelerinden biri olan orantılılık ilkesinin her iki sistemde merkezi bir öneme sahip olduğu görülmüştür. Buna karşılık, kusur ve kanunilik ilkeleri ile hâkime tanınan takdir yetkisi ve cezanın bireyselleştirilmesi konularında iki hukuk sistemi arasında kayda değer farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sentencing refers to the process by which the judge gives concrete form to the abstract penalty envisioned by the legislature; individualization of punishment is the adaptation of punishment to the offender's personality. This thesis aims to identify the similarities and differences between the Turkish and English legal systems in terms of sentencing and individualization, and to provide a comparative assessment of both systems. In this context, the strengths and weaknesses of the two legal systems are explored, and provisions that can be transferred to one another are examined. First, criminal law sanctions directly relevant to the subject of this study and deemed necessary for clarification are addressed. Subsequently, the steps followed by the court in the process of sentencing and individualizing in both legal systems are elaborated. The analysis demonstrates that the principle of proportionality, a fundamental principle of criminal law, is central to both systems. However, significant differences are identified between the two legal systems regarding the principles of culpability and legality, the discretionary power granted to judges, and the individualization.