Beliren yetişkinlikte boyun eğme davranışı: Kişilik özellikleri, kimlik stilleri, sosyal onay ihtiyacı ve depresyonun yordayıcılığı
The effects of submissive behavior in emerging adulthood: Personality traits, identity styles, need for social approval and depression
  1. Tez No: 1010727
  2. Yazar: AYÇA NİSAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MORSÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Buaraştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde boyun eğme davranışının depresyon, sosyal onay ihtiyacı, kimlik stilleri ve kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim öğretim yılında gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katılan 18–29 yaş aralığındaki 403 üniversite öğrencisi ve bireysel katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada Boyun Eğme Davranışı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği, Kimlik Stilleri Ölçeği ve Hızlı Büyük Beşli Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, boyun eğme davranışı ile depresyon ve sosyal onay ihtiyacı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Kişilik özelliklerinden dışadönüklük ve sorumluluğun boyun eğme davranışıyla negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Kimlik stilleri açısından, kaçınma yönelimli ve norm yönelimli kimlik stilleri ile boyun eğme davranışı arasında anlamlı ilişkiler saptanırken, bilgi yönelimli kimlik stili ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre depresyon, sosyal onay ihtiyacı ve kişilik özellikleri boyun eğme davranışının anlamlı yordayıcılarıdır. Bu bulgular doğrultusunda, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde boyun eğme davranışını azaltmaya yönelik psikoeğitim ve psikolojik danışma müdehale programlarında özellikle depresif belirtiler, sosyal onay ihtiyacı ve kişilik özelliklerinin dikkate alınmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between submissive behavior and depression, need for social approval, identity styles, and personality traits in individuals during emerging adulthood. The sample of the study consisted of 403 university students and individual participants aged between 18 and 29 who voluntarily participated in the research during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the Submissive Behavior Scale, Beck Depression Inventory, Need for Social Approval Scale, Identity Styles Inventory, and the Quick Big Five Personality Test. Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance, and multiple linear regression analysis were conducted to analyze the data. The findings indicated that submissive behavior was positively and significantly associated with depression and the need for social approval. Among personality traits, extraversion and conscientiousness were found to be negatively related to submissive behavior. In terms of identity styles, significant relationships were observed between submissive behavior and avoidant and normative identity styles, whereas no significant relationship was found with the informational identity style. The results of the multiple regression analysis revealed that depression, need for social approval, and personality traits were significant predictors of submissive behavior. In line with these findings, psychoeducation and psychological counseling intervention programs aimed at reducing submissive behavior in individuals in the emerging adult period are considered important to consider especially depressive symptoms, the need for social approval and personality characteristics.