Rinolojik cerrahi girişimlerde uygulanmakta olan permisif hipotansiyon ile akut böbrek hasarı arasındaki ilişkinin; plazma NGAL ve sistatin C düzeyleri ile araştırılması
Relationship between permisive hypotension and acute kidney injury in rhinologic surgeries: Evaluation with plasma NGAL and cystatin C levels
  1. Tez No: 1010742
  2. Yazar: GALİP UTKU KABACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KUTLUK PAMPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Biyokimya, Anesthesiology and Reanimation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Rinolojik cerrahilerde cerrahi görüşü artırmak amacıyla uygulanan permisif hipotansiyonun renal etkileri, klasik parametrelerle sıklıkla saptanamayabilir. Bu çalışmada, rinoplasti, septoplasti ve fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi geçiren 35 hastada, permisif hipotansiyonun akut böbrek hasarı ile ilişkisi araştırılmıştır. Preoperatif ve postoperatif plazma örneklerinden NGAL ve sistatin C düzeyleri ölçülmüş, klasik biyokimya parametreleriyle karşılaştırılmıştır. NGAL (4,61±4,86 vs. 5,19±6,02 ng/mL; p=0,774) ve sistatin C (0,94±0,27 vs. 0,91±0,18 mg/L; p=0,126) düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. NGAL değişim yüzdesi ile OAB <60 mmHg süresi arasında güçlü (r=0,691; p<0,001), sistatin C için orta düzeyde (r=0,378; p=0,025) korelasyon bulunmuştur. ROC analizinde NGAL'de %25 artışı öngören eşik OAB <60 mmHg süresi ≥5 dakika olup, %92,3 sensitivite ve %90,9 spesifite ile anlamlı bulunmuştur (AUC=0,939; p<0,001). Boézaart skoru, NGAL değişimi (r=0,672; p<0,001) ve OAB <60 süresi (r=0,660; p<0,001) ile ilişkili saptanmıştır. Sonuç olarak, klasik belirteçlerde anlamlı değişiklik gözlenmemesine rağmen NGAL'deki artış, rinolojik cerrahilerde uygulanan permisif hipotansiyonun subklinik böbrek hasarına yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Permissive hypotension, applied to improve surgical visibility in rhinologic surgeries, may not be adequately detected by conventional renal parameters. In this study, the relationship between permissive hypotension and acute kidney injury was investigated in 35 patients undergoing rhinoplasty, septoplasty, or functional endoscopic sinus surgery. Preoperative and postoperative plasma NGAL and cystatin C levels were measured and compared with conventional biochemical parameters. No statistically significant differences were observed in NGAL (4.61±4.86 vs. 5.19±6.02 ng/mL; p=0.774) or cystatin C (0.94±0.27 vs. 0.91±0.18 mg/L; p=0.126). A strong correlation was found between NGAL percentage change and duration of MAP <60 mmHg (r=0.691; p<0.001), and a moderate correlation for cystatin C (r=0.378; p=0.025). ROC analysis identified a cut-off of ≥5 minutes for MAP <60 mmHg predicting a 25% increase in NGAL, with 92.3% sensitivity and 90.9% specificity (AUC=0.939; p<0.001). The Boézaart score was correlated with NGAL change (r=0.672; p<0.001) and duration of MAP <60 mmHg (r=0.660; p<0.001). In conclusion, despite the absence of significant changes in conventional markers, the increase in NGAL suggests that permissive hypotension during rhinologic surgeries may lead to subclinical kidney injury.