8.sınıf öğrencilerin ekolojik vatandaşlık düzeylerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research towards improving the ecological citizenship levels of 8th grade students
  1. Tez No: 1010743
  2. Yazar: ESRA DURKAN DAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ANILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin“Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi”ünitesinde yer alan“Sürdürülebilir Kalkınma”konusu kazanımlarına yönelik hazırlanan etkinlikler ile öğrencilerin ekolojik vatandaşlık düzeylerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma eylem araştırması biçimde desenlenmiştir. Haftalık ders planları ve etkinlik çalışma kağıtları, etkinlik çalışma eylem planları doğrultusunda eylem komitesi tarafından haftalık olarak gözden geçirilmiş ve son hali verilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Eskişehir ili Alpu ilçesinde bir devlet okulunda 8.sınıfa devam eden 10 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Süreç içerisinde araştırmanın verileri ekolojik vatandaşlık ölçeği (EVÖ), araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, etkinlik çalışma kağıtları, sınıf içi ses kayıtları, öğrenci ödev ve çalışmaları, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formları ve öğrencilerle gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. 8.sınıf öğrencilerinin ekolojik vatandaşlık düzeylerini belirlemek amacıyla elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulguları araştırmanın alt problemlerine göre dört başlık altında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerden ekolojik vatandaşlık ve alt boyutlarıyla desteklenmiş etkinliklerin öğrencilerin ekolojik vatandaşlık düzeylerini geliştirdiğine yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Öğrencilerin ekolojik vatandaşlık ve alt boyutlarıyla destek-lenmiş etkinlikler sayesinde ekolojik vatandaşlık alt boyutlarını (katılım, sürdürülebilir-lik, sorumluluk, hak ve adalet) kazandığı, bu konuda farkındalıklarının attığı, çevre ile alt boyutlar arasında ilişki kurduğu, ekolojik vatandaşlığın tanımını ve özelliklerini açıklayabildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Yeni fen bilimleri öğretim programının sürdürülebilirliği temel alan fen öğretimi hedefine uygun olarak ortaokul öğrencilerinin farklı sınıf düzeylerine yönelik ekolojik vatandaşlık düzeylerinin geliştirilmesine yönelik eylem araştırmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to develop the ecological citizenship levels of the 8th grade primary school students with the activities prepared for the“Sustainable Development”subject achievements in the“Energy Conversions and Environmental Science”unit. Method: This study used the qualitative research method. The research was designed as an action research. Weekly lesson plans and activity worksheets were reviewed weekly by the action committee in line with the activity work action plans and their final form was given. The research was conducted with 10 8th grade students attending a public school in the Alpu district of Eskişehir province in the second semester of the 2023-2024 academic year. During the process, the data of the research were collected through the ecological citizenship scale (EVÖ), researcher diary, student diaries, activity worksheets, in-class audio recordings, student homework and studies, semi-structured student interview forms, and focus group interviews conducted with the students. The ecological citizenship scale was applied in order to determine the ecological citizenship levels of 8th grade students. The data obtained to determine the ecological citizenship levels of 8th grade students were analyzed using descriptive analysis. Findings: The findings of the study were grouped under four headings based on the sub-problems of the study. The data obtained from the study indicated that activities supported by ecological citizenship and its sub-dimensions improved students' ecological citizenship levels. Conclusion and Suggestions: It was concluded that, through activities supported by ecological citizenship and its sub-dimensions, students acquired the sub-dimensions of ecological citizenship (participation, sustainability, responsibility, rights, and justice), increased their awareness of these issues, established a relationship between the environment and these sub-dimensions, and were able to explain the definition and characteristics of ecological citizenship. In line with the sustainability-based science education goal of the new science curriculum, action research can be conducted to improve the ecological citizenship levels of secondary school students at different grade levels.