Tekstil endüstrisinde reaktif boyar maddelerden kaynaklanan rengin fenton prosesi ile giderilmesi
Removal of the color resulting from reactive dying agents in textile industry by fenton process
  1. Tez No: 101077
  2. Yazar: YEŞİM ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMAALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı reaktif boyarmaddelerden kaynaklanan rengin giderilmesinde Fenton Prosesi'nin etkinliğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda önce tekstil endüstrisinde kullanılan boyarmaddeler hakkında bilgi verilmiş ve reaktif boyarmaddelerin kimyasal özellikleri vurgulanmıştır. Fenton Prosesi'nin mekanizması ve uygulama alanları anlatılmıştır. Daha sonra deneysel çalışmalar sentetik ve reaktif boyarmadde içeren tekstil atıksuyunun kullanıldığı iki aşamada gerçeldeştirilmiştir. Birinci aşamada reaktif boyarmadde ile hazırlanan sentetik numune üzerinde yapılan deneysel çalışma ile uygun konsantrasyonlar ve işletme koşullan belirlenmiştir. Deneysel çalışmanın ikinci aşamasında reaktif boyarmadde içeren ham tekstil atıksuyu ile çalışılmış ve atıksu için uygun kimyasal konsantrasyonlar tespit edilmiştir. Ayrıca sıcaklığın Fenton Prosesi üzerine etkisi ve renk giderme işlemi esnasında meydana gelen KOİ giderimleri de araştırılmıştır. Deneysel çalışmanın planı doğrultusunda öncelikle sentetik numuneye ait maksimum dalga boyu 494 nm olarak belirlenmiştir. Boyarmadde konsantrasyonuna karşılık absorbans ve Pt-Co, absorbansa karşılık Pt-Co için kalibrasyon eğrileri çizilmiştir. Sentetik numune üzerinde yapılan deneyler sonucunda uygun pH olarak 3 seçilmiştir. Bu değer literatürdeki diğer çalışmalarla uyum göstermektedir. Uygun FeSC>4 konsantrasyonu seçiminde, sentetik numunelere H2O2 sabit tutularak farklı konsantrasyonlarda FeSÛ4 ilave edilmiştir. 300 mg/L H2O2 için 175 mg/L FeS04 kullanıldığında sentetik numunenin renk giderme veriminin %98,9 olduğu ve rengin 70 Pt-Co renk değerine düştüğü görülmüştür. FeS04 konsantrasyonunu arttırarak renk giderme verimini daha da arttırmanın ve kalan rengi 20 Pt-Co değerinin altına düşürmenin mümkün olduğu görülmektedir. Uygun H2O2 konsantrasyonu için seçilen FeSÛ4 değeri olan 175 mg/L'de sabit tutularak deneyler yapılmış ve 300 mg/L H2O2 için rengin 100 Pt-Co değerinin altına düştüğü görülmüştür. 400 mg/L H2O2 için kalan renk 30 Pt-Co değerine düşerken, renk giderme verimi %99,6'ya yükselmiştir. Karıştırma süresi tayininde yapılan deneyler sonucu 20 dakika sonunda en yüksek giderme verimini elde edilmiştir. Sıcaklığın Fenton Prosesi'ne etkisi incelenirken, daha önceden belirlenen uygun işletme değerleri sabit tutularak sıcaklık değiştirilmiş ve en yüksek renk giderme verimi 40°C'de bulunmuştur. VllSeçilen işletme parametreleri ile ilgili yapılan deneylere ilave olarak sentetik numunenin KOİ değeri ölçülmüş ve %23 oranında azalma gözlenmiştir. Reaktif boyarmadde içeren tekstil atıksuyu ile ilgili yapılan ikinci aşama deneylerde FeSC>4 konsantrasyonu 400 mg/L ve H2O2 konsantrasyonu 800 mg/L olarak belirlenmiştir. Seçilen değerlerde rengin 90 Pt-Co birimine düştüğü ve renk giderme veriminin %88 olduğu görülmüştür. FeSC«4 ve H2O2 miktarları arttırılarak renk 30 Pt-Co değerine kadar düşürülebilmiştir. %96 renk giderme verimi için 1000 mg/L FeSC«4 konsantrasyonu ve 500 mg/L H2O2 gerekmektedir. Sentetik numunelerdeki giderme verimine ulaşabilmek için ham atıksuya ilave edilmesi gereken FeS04 ve H2O2 değerleri 3-4 kat arttırılmış buna rağmen %99 renk giderme verimine ulaşılamamıştır. Ham atıksu için KOÎ giderme verimi uygun işletme koşullarında sentetik numuneden daha yüksek bir değer olan %53'e çıkmıştır. KOİ 950 mg/L'den 450mg/L'ye düşmüştür. vuı
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF THE COLOR RESULTING FROM REACTIVE DYING AGENTS IN TEXTILE INDUSTRY BY FENTON PROCESS SUMMARY The purpose of this study is the inspection of the efficiency of Fenton Process in decoloration resulting from reactive dying agents. Within the direction of this purpose, first information about the dying agents used in textile industry is given and chemical properties of reactive dying agents are stressed. The mechanism of Fenton Process and its' application area is described. Afterwards, it is realized in two steps in which textile wastewater comprising synthetic and reactive dying agent is used. In the first step, with the experimental study made on the synthetic sample prepared with reactive dying agent, the suitable concentrations and management conditions are determined. In the second step of the experimental study, real raw textile wastewater comprising reactive dying agent is used and suitable chemical concentrations are determined for the real wastewater. Moreover, the effect of the temperature on Fenton Process and COD removals taking place during decoloration process are also examined. Within the plan of the experimental study, first the maximum wavelength of the synthetic sample is determined as 494 nm. Against dying agent concentration absorbance and Pt-Co, and against absorbance, Pt-Co calibration curves are drawn. As the result of the experiments made on the synthetic sample 3 is found for suitable pH. This value is also in accordance with the other studies in the literature. In the determination of FeS04 concentration FeS04 in different concentrations are added to synthetic samples by keeping the H2O2 steady. When for 300 mg/L of H2O2 175 mg/L of FeS04 is used, it is seen that the decoloration efficiency of synthetic sample is %98 and the color value drops to 70 Pt-Co. It is seen that it is possible to increase the decoloration efficiency and to decrease the remaining color under 20 Pt-Co, by increasing the FeS04 concentrations. For suitable H2O2 determination, FeS04 selected value is held steady at 175 mg/L and experiments are made, it is seen that for 300 mg/L of H2O2, the color goes below 100 Pt-Co value. For 400 mg/L of H2O2, the remaining color dropped to 30 Pt-Co and the decoloration efficiency increased to %99,6. As the result of the experiments made for the determinations of the suitable mixing period, the highest decoloration efficiency is obtained by the end of 20 minutes. When the effect of temperature on Fenton Process is examined, the suitable management values, which were previously determined, are held steady and the temperature is changed, the highest decoloration efficiency is obtained at 40 °C. IXIn addition to the experiments made related to textile wastewater comprising reactive dying agent, the suitable FeSÛ4 concentration is determined as 400 mg/L and H2O2 concentration is determined as 800 mg/L. In the suitable values, it is seen that the color decreased to 90 Pt-Co unit and the decoloration efficiency was %88. By increasing the FeSÛ4 and H2O2 quantities, it was possible to decrease the color down to 30 Pt-Co value. For %96 decoloration efficiency, 1000 mg/L of FeSCU concentration and 500 mg/L of H2O2 concentration is required. In order to reach the decoloration efficiency in synthetic samples, FeS04 and H2O2 values, which must be added to raw wastewater, are increased as 3-4 times, but still %99 of decoloration efficiency could not be obtained. For raw wastewater, COD removal efficiency in suitable management conditions increased to %53 which is a higher value than the synthetic sample. COD decreased to 450 mg/L from 950 mg/L.