Prefabrike betonarme ve öngerilmeli beton döşeme sistemlerinin sınıflandırılması, hesap esasları ve konvansiyonel döşemelerle karşılaştırılması
Classification and design process of precast non-prestressed and prestressed concrete floor panels and their comparison with conventional floors
  1. Tez No: 101078
  2. Yazar: ÜLKÜ HÜLYA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
prefabrike betonarme ve ongerilmeli beton döşeme sistemlerinin sınıflandırılması, hesap esasları ve konvansiyonel döşemelerle karşılaştırılması OZET Bu çalışmanın amacı, prefabrike betonarme ve ongerilmeli beton döşeme sistemlerini sınıflandırmak, hesap esaslarını ayrıntılı olarak irdelemek ve elde edilen sonuçları teknik ve ekonomik açıdan karşılaştırmaktır. Tezde öncelikle prefabrikasyon üzerine genel bilgiler verilmiştir. Bunlar, prefabrike üretim, prefabrike üretimin üstünlük ve sakıncaları, prefabrike döşeme sistemleri ve bunlara ait çeşitli şekil ve tablolardan oluşmaktadır. Prefabrike döşemeler kapladıkları hacimlerin plandaki boyutları ve taşıyıcı sisteme bağlı olarak çeşitli sınıflara ayrılırlar. Bunlardan en çok kullanılanları n plak döşemeler ve boşluklu döşemelerdir. Bu döşemelerden boşluklu döşemeler yalnız ongerilmeli olarak imal edilirler, ü plak döşemeler ise hem ongerilmeli ve hem de betonarme olarak imal edilmektedirler. Müteakip bölümlerde öngerme donatısı, öngerme sistemleri ve öngerilme kayıplarından bahsedilmiştir. Çalışmanın 10. ve 11. bölümlerinde taşıma gücüne göre eğilme ve kayma hesabı, 12. bölümde ise sehim hesaplan verilmiştir. 13. bölümde taşıma gücü tahkikiyle ilgili olarak bir akış diyagramı verilmiş ve bu amaçla Fortran 77 dilinde bir bilgisayar programı kodlanmıştır. Keza normal ve öngerilme donatısı olan kirişlerde ve sadece öngerilme donatısı olan kirişlerde eğilme dayanımı katsayılarını belirlemek üzere ayrıca bir başka program daha kodlanmış ve elde edilen çıktılarla Ku katsayılarını veren tablolar oluşturulmuştur. 14. bölümde beş örnek döşeme kesitinde ayrı ayrı taşıma gücü, kayma ve sehim tahkikleri yapılmıştır. Döşeme kesitleri için bulunan donatılar şematik olarak çizilmiştir. Son bölümde, elde edilen sonuçlar teknik ve ekonomik açılardan karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalardan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir:. Ongerilmeli döşeme plakları maliyet açısından betonarme plaklardan daha avantajlı bulunmuştur.. Yapılan karşılaştırmalı maliyet hesaplarından en uygun döşeme teşkilinin ongerilmeli Yi plakla temin edildiği görülmüştür.. Döşemeleri kompozit olarak çalıştırmanın, gerek donatı miktarı ve gerekse sehim bakımından daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
CLASSIFICATION AND DESIGN PROCESS OF PRECAST NON- PRESTRESSED AND PRESTRESSED CONCRETE FLOOR PANELS AND THEIR COMPARISON WITH CONVENTIONAL FLOORS SUMMARY The aim of this study is to classify the precast prestressed and non-prestressed concrete floor panels, to study on their design process and to make a technical and an economical conclusion by comparing the provided results with one another. Firstly a general information is given about precasting in the study. This information is composed of precast production, the advantages and the disadvantages of the precast production, the classification of precast floor panels and some figures and tables about them. In the following sections of the study; the prestressing wires, pretensioning and post- tensioning, the prestressing limits and the prestressing losses are mentioned about. The 10th and the lllh sections are on flexural resistance and shear controls. The deflection controls are in the 12th section. In the 13th section, a flow chart is given on flexural resistance and a computer program is coded in Fortran 77 language. Flexural resistance, shear and deflection controls are made in five examples in the 14th section. In the last section, the provided results are technically and economically compared with one another. The results are as follows:. The production cost of prestressed concrete floor panels are lesser than the production cost of non-prestressed concrete floor panels. According to the results, prestressed concrete TI panels are found out to be the most convenient sections. The panels which behave as composite sections have the least deflection and also the amount of the prestressing bars needed are the least when they are compared with the others. XI