Finansal stresin OECD ülkelerinin hisse senedi getirilerine etkisi
Impacts of financial stress on stock returns of OECD countries
  1. Tez No: 1010773
  2. Yazar: FAİG MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, OECD ülkelerinde finansal stresin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkinin getiri dağılımının farklı bölümlerinde sistematik bir asimetri veya rejim bağımlılığı gösterip göstermediğini analiz etmektir. Çalışmada finansal stres göstergesi olarak Döviz Piyasası Baskısı (Exchange Market Pressure - EMP) endeksi kullanılmıştır. EMP endeksi, Patnaik vd. (2017) yaklaşımı çerçevesinde döviz kuru hareketleri ile merkez bankası müdahalelerini birlikte dikkate alarak hesaplanmıştır. Bu yaklaşım, döviz piyasalarında oluşan baskının daha bütüncül biçimde ölçülmesine imkân sağlamaktadır. Çalışmada, 2001-2019 dönemine ait aylık veriler kullanılarak 30 OECD ülkesi analiz edilmiştir. Finansal stresin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisinin farklı piyasa koşullarında nasıl değiştiğini incelemek amacıyla Kuantil Regresyon yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca kuantiller arasında gözlenen farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını değerlendirmek amacıyla eğim eşitliği testi ve simetrik kuantil testi kullanılmıştır. Ampirik bulgular, finansal stresin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisinin ülkeler arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bazı ülkelerde finansal stresin geniş bir kuantil aralığında anlamlı etkiler yarattığı görülürken, bazı ülkelerde etkinin yalnızca belirli kuantillerde ortaya çıktığı veya istatistiksel olarak anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kuantil regresyon sonuçlarında gözlenen farklılıkların büyük bölümünün sistematik bir asimetrik yapı oluşturmadığı belirlenmiştir. Eğim eşitliği testi sonuçları, finansal stres etkisinin çoğu ülkede kuantiller arasında istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılaşmadığını göstermektedir. Benzer şekilde, simetrik kuantil testi sonuçları da finansal stres etkisinin getiri dağılımının alt ve üst kuantilleri arasında genel olarak anlamlı bir asimetri sergilemediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, finansal stresin hisse senedi getirileri üzerinde ülkelere ve piyasa koşullarına bağlı olarak değişebilen heterojen etkiler yarattığı, ancak bu farklılıkların çoğu durumda sistematik ve genellenebilir bir rejim bağımlılığı veya kuyruk asimetrisi oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, finansal stresin OECD ülkelerinde piyasa koşullarından tamamen bağımsız olmadığını, ancak literatürde sıklıkla varsayıldığı ölçüde sistematik ve genellenebilir bir asimetrik yapı da sergilemediğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, finansal stres-hisse senedi getirisi ilişkisinin yalnızca ortalama etkiler üzerinden değerlendirilmesinin yetersiz kalabileceğini, ancak kuantil bazlı farklılıkların her zaman güçlü bir asimetrik yapı anlamına gelmediğini göstermektedir. Çalışmanın, OECD ülkeleri ve Döviz Piyasası Baskısı (EMP) göstergesi özelinde finansal stres-hisse senedi getirisi ilişkisine ilişkin literatüre katkı sunduğu ve finansal piyasalardaki kırılganlıkların değerlendirilmesi açısından yatırımcılar, finansal analistler ve politika yapıcılar için önemli çıkarımlar sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of financial stress on stock returns in OECD countries and to analyze whether this effect exhibits a systematic asymmetry or regime dependency across different parts of the return distribution. In the study, the Exchange Market Pressure (EMP) index is used as an indicator of financial stress. The EMP index is calculated within the framework of the approach developed by Patnaik et al. (2017), which jointly considers exchange rate movements and central bank interventions. This approach enables a more comprehensive measurement of pressures arising in foreign exchange markets. The study analyzes 30 OECD countries using monthly data covering the period 2001-2019. The Quantile Regression method is employed to examine how the impact of financial stress on stock returns varies under different market conditions. In addition, the slope equality test and the symmetric quantile test are applied to evaluate whether the differences observed across quantiles are statistically significant. Empirical findings reveal that the impact of financial stress on stock returns differs across countries. While financial stress generates significant effects over a wide range of quantiles in some countries, in others the effect is observed only at specific quantiles or is statistically insignificant. However, most of the differences observed in the quantile regression results do not constitute a systematic asymmetric structure. The results of the slope equality test indicate that the impact of financial stress does not differ significantly across quantiles in most countries. Similarly, the symmetric quantile test results demonstrate that the effect of financial stress generally does not exhibit statistically significant asymmetry between the lower and upper quantiles of the return distribution. The findings suggest that financial stress generates heterogeneous effects on stock returns depending on countries and market conditions; however, these differences do not, in most cases, constitute a systematic and generalizable regime dependency or tail asymmetry. This indicates that financial stress in OECD countries is not entirely independent of market conditions, yet it does not exhibit a systematic and generalizable asymmetric structure to the extent frequently assumed in the literature. In this respect, the study demonstrates that evaluating the relationship between financial stress and stock returns solely through average effects may be insufficient, while quantile-based differences do not necessarily imply a strong asymmetric structure. The study contributes to the literature on the relationship between financial stress and stock returns by focusing specifically on OECD countries and the Exchange Market Pressure (EMP) indicator. The findings also provide important implications for investors, financial analysts, and policymakers in assessing financial market vulnerabilities and developing risk management strategies.