The impact of financial stress on consumer purchasing behavior in Turkey: The case of Turkish consumers
Finansal stresin Türkiye'de tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi: Türk tüketiciler üzerine bir araştırma
- Tez No: 1001006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ekonomik istikrarsızlık, yüksek enflasyon ve satın alma gücündeki düşüşün hanehalkı üzerindeki baskıyı artırdığı Türkiye'de, finansal stresin tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektedir. Nicel araştırma yöntemi kapsamında çeşitli demografik gruplardan katılımcılara çevrim içi anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, finansal stresin harcama alışkanlıkları, zorunlu ihtiyaçlara yönelim, fiyat hassasiyeti ile sürdürülebilir ürünlere, tasarım ve ambalaja ve yerli ürünlere yönelik tutumlar üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla betimleyici istatistikler ve regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, finansal stres düzeyi yükseldikçe isteğe bağlı harcamaların azaldığını ve tüketicilerin daha bütçe odaklı satın alma stratejileri benimsediğini göstermektedir. Finansal baskı altındaki bireylerin fiyat hassasiyetinin arttığı, temel ve yerli ürünlere daha fazla yöneldiği ve tasarım veya hazsal özelliklere daha az önem verdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, ekonomik belirsizlik dönemlerinde Türk tüketicilerinin gösterdiği davranışsal uyum mekanizmalarını ortaya koymakta ve politika yapıcılar, pazarlamacılar ve işletmeler için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of financial stress on consumer purchasing behavior in Turkey, where persistent economic instability, high inflation, and declining purchasing power have intensified financial pressure on households. Using a quantitative research design, data were collected through an online survey distributed to consumers across diverse demographic groups. Descriptive statistics and regression analysis were employed to measure how financial stress influences spending patterns, prioritization of essential goods, price sensitivity, and attitudes toward sustainable products, design and packaging, and domestic goods. The findings indicate that higher levels of financial stress significantly reduce discretionary spending and increase consumers' tendency to adopt budget-conscious purchasing strategies. Financially stressed individuals demonstrate greater price sensitivity, stronger preference for essential and domestic products, and lower attention to design or hedonic attributes. These results highlight the behavioral adjustments Turkish consumers make under economic uncertainty and provide valuable insights for policymakers, marketers, and businesses aiming to respond to shifting consumer priorities during periods of financial hardship.