Açık kümelerdeki bazı örten çift yıldızların incelenmesi
Examination of some eclipsing binary stars in open clusters
- Tez No: 1010786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ALİÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, açık yıldız kümeleri M35 (NGC 2168) ve NGC 457 alanında yer aldığı düşünülen örten çift yıldız sistemleri HD 251696, TIC 81345873 ve V765 Cas incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu sistemlerin TESS uzay teleskobundan elde edilen yüksek hassasiyetli fotometrik ışık eğrileri ile modellenmesi ve Gaia DR3 astrometrisi kullanılarak küme üyeliklerinin değerlendirilmesidir. Öncelikle hedef yıldızlara ait TESS sektör verileri MAST arşivinden temin edilerek normalize edilmiş, aykırı noktalar ayıklanmış ve uzun dönemli trendler giderilerek analiz için uygun ışık eğrileri elde edilmiştir. Ardından, Gaia DR3 paralaks ve özdevinim verileri kullanılarak her bir hedefin ilgili küme ile astrometrik uyumu incelenmiş; ayrıca renk–parlaklık diyagramı üzerindeki konumları dikkate alınarak fotometrik tutarlılık kontrol edilmiştir. Işık eğrilerinin çözümünde Wilson–Devinney (WD) modeli kullanılmış, sistemlerin yörünge eğikliği, kütle oranı, bileşen sıcaklıkları ve göreli yarıçapları gibi temel parametreler optimize edilmiştir. Elde edilen fiziksel parametreler kullanılarak bileşenler Hertzsprung–Russell diyagramı üzerinde değerlendirilmiş ve sonuçlar MIST izokronları ile karşılaştırılmıştır. Böylece, hem hedef sistemlerin astrofiziksel doğası ortaya konmuş hem de açık küme parametreleri ile olan olası uyumları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, eclipsing binary systems HD 251696, TIC 81345873, and V765 Cas, which are considered to be located in the fields of the open clusters M35 (NGC 2168) and NGC 457, are investigated. The main aim of the study is to model these systems using high-precision photometric light curves obtained from the TESS space telescope and to evaluate their cluster membership based on Gaia DR3 astrometry. First, the relevant TESS sector data were retrieved from the MAST archive, normalized, cleaned from outliers, and corrected for long-term trends in order to obtain light curves suitable for detailed analysis. Then, Gaia DR3 parallax and proper motion measurements were used to examine the astrometric consistency of each target with its associated open cluster; additionally, photometric consistency was checked by considering their positions on the color–magnitude diagram. Light-curve solutions were carried out using the Wilson–Devinney (WD) model, and fundamental system parameters such as orbital inclination, mass ratio, component temperatures, and relative radii were optimized. Using the derived physical parameters, the components were evaluated on the Hertzsprung–Russell diagram and compared with MIST isochrones. In this way, the astrophysical nature of the target systems was characterized and their possible consistency with the physical properties of the host open clusters was discussed.