Çevresel ürün ticareti üzerine üç makale
Three essays on environmental goods trade
  1. Tez No: 1010802
  2. Yazar: AHMET KOLUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Ekonomi, International Trade, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çevresel ürün ticaretinin rolünü çevresel etkiler, politika belirleyicileri ve ekonomik sonuçlar olmak üzere birbirini tamamlayan üç makale ile incelemektedir. Uluslararası ticaret, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasında yalnızca ekonomik bir araç değil, aynı zamanda düşük karbon salınımına sahip teknolojilerin küresel yayılımını mümkün kılan temel bir mekanizmadır. Çalışmanın ilk makalesinde, çevresel ürün ticaretinin çevresel kalite üzerindeki etkileri 1996-2023 dönemi için APEC ülkeleri örnekleminde Çevresel Kuznets Eğrisi (EKC) hipotezi kapsamında Moment Koşullu Kantil Regresyon (MMQR) yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, çevresel ürün ihracatının çevresel kaliteyi bozduğunu, buna karşın ithalatın çevresel kaliteyi iyileştirdiğini göstermektedir. İkinci makalede, çevresel ürün ticaretinin hangi politika araçları ve bütünleşme yapıları aracılığıyla şekillendiği incelenmiştir. Bu kapsamda 2012-2023 dönemi verileri kullanılarak yapısal çekim modeli ile farklı düzeylerde kurumsallaşmış bölgesel ekonomik yapılanmaların ve bölgesel ticaret anlaşmalarının etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, APEC kapsamında ithalatçı ülke üyeliği ile karşılıklı üyeliğin ticareti artırdığını, Avrupa Birliği'nde ise yalnızca ihracatçı üyeliğin anlamlı bir etki yarattığını göstermektedir. Ayrıca bölgesel ticaret anlaşmalarının çevresel ürün ihracatını önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü makalesinde ise Türkiye ile APEC ülkeleri arasında olası bir tarife indiriminin ticaret, refah ve gelir üzerindeki etkileri kısmi denge analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, ticaret yaratma etkisinin ticaret sapması etkisinden daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Tarife indirimlerinin özellikle Çin üzerinde belirgin etkiler yarattığı; ABD, Rusya ve Japonya'nın bu süreçten fayda sağladığı, Güney Kore'nin ise olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Genel olarak bulgular, çevresel ürün ticaretinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkilerinin yalnızca çevresel sonuçlarla sınırlı olmadığını, bu etkilerin ticaret politikaları ve ekonomik çıktılarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of environmental product trade in line with sustainable development goals through three complementary articles focusing on environmental impacts, policy implications, and economic outcomes. International trade is not merely an economic tool for achieving environmental sustainability; it is also a fundamental mechanism that facilitates the global diffusion of low-carbon technologies. In the first essay of the study, the effects of environmental product trade on environmental quality were analyzed using the Method of Moments Quantile Regression (MMQR) method within the framework of the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis for the 1996–2023 period using a sample of APEC countries. The findings indicate that environmental product exports degrade environmental quality, whereas imports improve it. In the second essay, the study examines the policy instruments and integration frameworks through which environmental product trade is shaped. In this context, using data from the 2012–2023 period, a structural equation model was employed to analyze the effects of regional economic structures with varying levels of institutionalization and regional trade agreements. The findings indicate that within the APEC framework, both importer membership and reciprocal membership increase trade, whereas in the European Union, only exporter membership has a significant impact. Additionally, it was found that regional trade agreements significantly increase environmental product exports. In the third essay of the study, the effects of a potential tariff reduction between Turkey and APEC countries on trade, welfare, and income were assessed using partial equilibrium analysis. The findings reveal that the trade creation effect is greater than the trade diversion effect. It was determined that tariff reductions have particularly significant effects on China; the United States, Russia, and Japan benefit from this process, while South Korea is negatively affected. Overall, the findings show that the effects of environmental product trade on sustainable development are not limited to environmental outcomes alone, and that these effects must be evaluated in conjunction with trade policies and economic outcomes.