Aktif rekreasyonel bir etkinlik olarak tenis faaliyetiyle uğraşan bireylerde serbest zaman ilgilenimi ve yaşam doyumu ilişkisi
An investigation of the relationship between leisure involvement levels and life satisfaction of individuals engaged in tennis as an active recreational activity
- Tez No: 1010823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABIR BOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, aktif rekreasyonel bir etkinlik olarak tenis faaliyetiyle uğraşan bireylerin serbest zaman ilgilenim düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemleri kapsamında kesitsel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan, rekreatif amaçlı düzenli tenis oynayan 478 yetişkin birey (228 kadın, 250 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kyle ve arkadaşları (2007) tarafından geliştirilen ve Gürbüz ve arkadaşları (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği ile Diener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen ve Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, serbest zaman ilgileniminin alt boyutlarının demografik değişkenler kontrol edildikten sonra yaşam doyumundaki varyansın %38.7'sini açıkladığını ortaya koymuştur. Alt boyutlar incelendiğinde özdeşleşme (β = 0.313, p < .001), önem verme (β = 0.306, p < .001) ve kendini ifade etme (β = 0.132, p = .001) alt boyutlarının yaşam doyumunu pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Çekicilik ve sosyal ilişki alt boyutlarının ise yaşam doyumu üzerindeki yordayıcı etkisi anlamlı bulunmamıştır. Cinsiyete göre yaşam doyumunda anlamlı bir farklılık gözlemlenmezken, algılanan refah düzeyinin yaşam doyumunu anlamlı biçimde farklılaştırdığı belirlenmiştir. Haftalık tenis oynama süresi ile serbest zaman ilgilenimi arasında pozitif yönlü ancak zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, bireyin serbest zaman etkinliğiyle kurduğu kimlik düzeyindeki bağın ve etkinliğe atfettiği anlamın yaşam doyumunun en güçlü belirleyicileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between leisure involvement levels and life satisfaction of individuals engaged in tennis as an active recreational activity. The research was conducted using a cross sectional survey design within the framework of quantitative research methods. The sample consisted of 478 adults (228 females, 250 males) who regularly played recreational tennis, selected through convenience sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Leisure Involvement Scale developed by Kyle et al. (2007) and adapted into Turkish by Gürbüz et al. (2018), and the Satisfaction with Life Scale developed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Dağlı and Baysal (2016). Data analysis included confirmatory factor analysis, Pearson correlation analysis, independent samples t test, one way analysis of variance, and hierarchical multiple regression analysis. The findings revealed that the subdimensions of leisure involvement explained 38.7% of the variance in life satisfaction after controlling for demographic variables. Among the subdimensions, identity (β = 0.313, p < .001), centrality (β = 0.306, p < .001), and self expression (β = 0.132, p = .001) were found to be significant positive predictors of life satisfaction. The predictive effects of attraction and social bonding on life satisfaction were not statistically significant. No significant difference in life satisfaction was observed based on gender, whereas perceived welfare level significantly differentiated life satisfaction scores. A positive but weak relationship was found between weekly tennis playing duration and leisure involvement. These results indicate that the identity level bond individuals establish with their leisure activity and the meaning they attribute to the activity are the strongest determinants of life satisfaction.