İlkokul görsel sanatlar dersinde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin sıfır atık kavramına ilişkin görüşlerine etkisi
The effect of procet-based learning approach in prima school visual arts course on students views on the concept of zero waste
- Tez No: 892939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ALPER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sıfır atık, insanların bilinçli yada bilinçsizce Yapmış oldukları olumsuz davranışların neticesinde bulundukları çevrede oluşan atıkların oluşumunun önlenmesi ve israfın azaltılması için geri dönüşümü hedefleyen uygulamalardır. Özellikle son yıllarda geri dönüşüme verilen önem oldukça artmaktadır. Geri dönüşüme sadece bir atık Toplama işi gibi bakılmamakta, bu işe çevre bilincinin oluşturulması ve doğal kaynakların korunması amaçlı bir yaklaşımla da bakılmadan başlanmıştır. Gerçekleştirilen bu araştırmada ilkokul öğrencilerinin sıfır atık kavramına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca 6-9 yaş grubu öğrencilerden doğa ve çevre sorunlarının önlenmesinde yönelik farkındalık oluşmasıda amaçlanmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak öğrencilerin görüşlerini derinlemesine araştırma imkanı sağlamıştır. Araştırma Çalışma grubunu, Erzurum ili Çat ilçesine bağlı gölköyü ilkokulunda 2022-2023 ilk yarı yılında 1,2,3,4 birleştirilmiş sınıfta öğrenim gören 10 sayıdaki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış,analizleri yapılmıştır. İlkokulda Görsel sanatlar dersi alan bir grup öğrenci üzerinde yapılan Araştırmada öğrencilere atık malzemeleri değerlendirerek üç boyutlu çalışmalar yaptırılmıştır.Bu araştırma sonucu elde edilen bulgular ışığında; öğrencilerin hızlı ve aşırı tüketim sonucu neler kaybettikleri üzerine düşünmeleri sağlanmış, farkındalıkları artmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak,öğrencilerde yaratıcı düşünme becerilerin de gelişme,Derse karşı olan ilgilerinde artış ve çevre bilincine ve sıfır atık kavramına olan farkındalıklarında bir artış olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Zero waste is a practive aimed at recycling to prevent the formation of waste in the envirinment as a result of people's conscious on unconscious negative behavior and to resuce waste.Especialy in recent years, the importance given to recycling has increased considerably. Recycyling is not only viewed as a waste collection task, but has also began to be viewed with an approach aimed at raising environmental awareness and protecting natural resources. In this research, it was aimed to determine the opinions of primary school students regarding the concept of zero waste. The research also aimed to raise awareness among students aged 6-9 about preventing nature and environmental problems purposeful sampling was used in the research. Using the qualitative research method provided the opportunity to investigate students opinions in depth. The research study group consists of 10 students studying in the 1st,2nd,3rd,4th and combined classes in gölköyü primay school in Çat district of Erzurum province in the first semester of 2022-2023 A semi-structured interview form consisting of 6 guestion was used in the research and analiyzed. In the research conducted on a group of students taking visual arts courses in primary school, the students were made to make three dimensional works by using waste materials. In light of the findings obtained as a result of this research; Students were made to think about What they lost as a result of fast and excessive consumptwaste and awareness increased. Based on the research findings, stated that there was an improvement in students creative thinking skils, an increase in their interest in the course and an increase in their awareness of environmental awareness and the concept of zero waste.