Emrullah Efendi'nin İlm-i Hikmet makaleleri ışığında felsefe anlayışı
Emrullah Efendi's understanding of philosophy in the light of his scientific wisdom articles
  1. Tez No: 1010842
  2. Yazar: ESRA FİDAN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME MÜCELLA DEMİRHAN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin son döneminde eğitim ve fikir alanında önemli bir yere sahip olan Emrullah Efendi'nin düşünce dünyasını, özellikle ilm-i hikmet başlığı altında kaleme aldığı makaleler ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Emrullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve makaleleri, düşünce yapısının şekillenmesinde etkili unsurlar incelenmiş, onun eğitimci kimliği ve eğitimle ilgili çalışmaları, Osmanlı felsefesi içindeki konumu ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın ağırlık noktasını oluşturan bölümde ise ilm-i hikmet makaleleri üzerinden Emrullah Efendi'nin bilgi, ahlâk, mantık ve insan anlayışı detaylı bir şekilde ele alınmış, onun eğitim görüşlerinin dayandığı felsefi temeller açıklanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Emrullah Efendi'yi bir eğitim yöneticisi olmanın ötesinde, farklı düşüncelere sahip olan bir felsefeci ve eğitim düşünürü olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the intellectual world of Emrullah Efendi, who occupied a significant place in the fields of education and thought during the late Ottoman period, with particular reference to the articles he wrote under the title ilm-i hikmet. The study investigates Emrullah Efendi's life, works, and articles, as well as the factors that played a role in shaping his intellectual framework; it also evaluates his identity as an educator and his works on education in relation to his place within Ottoman philosophy. In the section constituting the main focus of the study, Emrullah Efendi's conceptions of knowledge, morality, logic, and the human being are analyzed in detail through his ilm-i hikmet articles, and the philosophical foundations upon which his views on education are based are clarified. In conclusion, this study presents Emrullah Efendi not merely as an educational administrator, but as a philosopher and educational thinker with an original and multifaceted intellectual perspective.