Kadın sağlık çalışanlarının kadın sağlığına yönelik iklim değişikliği kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examining the levels of climate change anxiety among female healthcare workers regarding women's health
- Tez No: 1010855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kadın sağlık çalışanlarının kadın sağlığına yönelik iklim değişikliği kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 379 kadın sağlık çalışanı oluşturmuştur. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“İklim Değişikliği Kadın Kaygı Ölçeği (İDKKÖ) ”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ikili grupların karşılaştırılmasında ANOVA ve LSD/Dunnet C post-hoc testleri ile ilişkisel değerlendirmede Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan kadın sağlık çalışanlarının %59.1'inin evli, %56.7'sinin lisans mezunu, %45.1'inin hemşire, %39.1'inin meslekte çalışma süresinin 1-5 yıl olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların İDKKÖ alt ölçek puan ortalamaları fizyolojik sağlık için 29.87±5.90, davranış için 18.33±4.66 ve toplumsal cinsiyet için 14.78±3.35 olup, ölçek toplam puan ortalaması 62.97±12.37'dir. Kadın sağlık çalışanlarının preterm eylem öyküsü ve gebe olma durumuna göre fizyolojik sağlık alt boyut puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Ayrıca eğitim durumuna göre fizyolojik sağlık, davranış ve toplumsal cinsiyet alt boyut puan ortalamaları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Araştırma sonuçları, kadın sağlık çalışanlarının kadın sağlığına yönelik iklim değişikliği kaygılarının ortalamanın üzerinde olduğunu ve bu kaygıların preterm eylem öyküsü, gebelik durumu ve eğitim düzeyi gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Bu doğrultuda kadın sağlığını önemli ölçüde etkileyen iklim değişikliğine ve kadın sağlığına yönelik araştırmalara literatürde daha geniş yer verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the levels of climate change anxiety among female healthcare workers regarding women's health. The sample consisted of 379 female healthcare workers. Data were collected using the“Demographic Information Form”and the“Climate Change Women's Anxiety Scale (CCWAS)”. ANOVA and LSD/Dunnet C post-hoc tests were used to compare the two groups, and Pearson correlation analysis was used for the relational evaluation. Statistical significance was set at p<0.05. It was determined that 59.1% of the female healthcare workers participating in the study were married, 56.7% were college graduates, 45.1% were nurses, and 39.1% had been working in the profession for 1-5 years. The mean subscale scores of the participants on the IDKKO were 29.87±5.90 for physiological health, 18.33±4.66 for behavior, and 14.78±3.35 for gender, with a mean total scale score of 62.97±12.37. Statistically significant differences were found between the mean physiological health subscale scores of female healthcare workers according to their preterm action history and pregnancy status (p<0.05). Furthermore, statistically significant differences were found between the mean physiological health, behavioral, and gender subscale scores according to educational status (p<0.05). The research results show that female healthcare workers' concerns about climate change affecting women's health are above average and that these concerns are influenced by factors such as preterm birth history, pregnancy status, and education level. In this regard, it is recommended that climate change, which significantly affects women's health, and research on women's health be given more space in the literature.