Diyabetes mellitus hastalığı olan bireylerde obstruktif uyku apne sendromu görülme riskinin belirlenmesi
Determining the risk of obstructive sleep apnea syndrome in individuals with diabetes mellitus
- Tez No: 1010865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı diyabetes mellitus tanılı bireylerde obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) riskini değerlendirmek ve OUAS riski ile sosyo-demografik ve klinik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı diyabetes mellitus tanısı olan bireyler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 300 diyabet tanılı hasta dâhil edilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik ve klinik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile değerlendirilmiştir. OUAS riski, geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış Berlin Anketi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş, p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %48,0'ında OUAS açısından yüksek risk saptanmıştır. Kadın cinsiyet ve artmış vücut kitle indeksi ile OUAS riski arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p<0,05). Yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, gelir düzeyi, diyabet süresi, diyabet tedavi yöntemi, diyabete bağlı komplikasyonlar, sigara ve alkol kullanımı, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyi ile OUAS riski arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Diyabetes mellitus tanılı bireylerde obstrüktif uyku apne sendromu riski yüksektir. Özellikle obezite OUAS açısından önemli bir risk faktörüdür. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde diyabetli bireylerin OUAS açısından taranması, erken tanı ve uygun yönlendirme açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the risk of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in patients with diabetes mellitus registered at a Family Health Center and to investigate the relationship between OSAS risk and socio-demographic and clinical characteristics. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted among patients diagnosed with diabetes mellitus who were registered at a Family Health Center. A total of 300 diabetic patients were included in the study. Socio-demographic and clinical data were collected using a questionnaire prepared by the researcher. The risk of OSAS was assessed using the Berlin Questionnaire, which has proven validity and reliability. Statistical analyses were performed, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: High risk for OSAS was detected in 48.0% of the participants. A statistically significant association was found between female gender, increased body mass index, and OSAS risk (p<0.05). No significant association was observed between OSAS risk and age, marital status, education level, employment status, income level, duration of diabetes, diabetes treatment modality, diabetes-related complications, smoking, alcohol consumption, dietary habits, or physical activity level (p>0.05). Conclusion: The risk of obstructive sleep apnea syndrome is high among patients with diabetes mellitus. Obesity is an important risk factor for OSAS. Screening diabetic patients for OSAS in primary health care settings may contribute to early diagnosis and appropriate referral.