Üç parçalı rejistif düzlem zemin üzerindeki atmosfere ilişkin bir boyutlu profil problemi
One dimensional profile inversion of a half-space bounded by a three part resistive ground
  1. Tez No: 101087
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÜÇ PARÇALI REZİSTİF DÜZLEM ZEMİN ÜZERİNDEKİ ATMOSFERE İLİŞKİN BİR BOYUTLU PROFİL PROBLEMİ ÖZET Bu çalışmada üç parçalı rezistif yüzey ile alttan sınırlanan atmosferin elektromagnetik parametrelerini, sınıra paralel olarak yerleştirilmiş düz çizgiler üzerinde yapılan ölçmelerle bulunan alan değerlerine dayanarak elde etmeye elverişli bir yöntem verilmiştir. Sözkonusu alanın bu uzay içerisine yerleştirilmiş bir çizgisel kaynak tarafından yaratıldığı varsayılmıştır. Bu methodla problem, iki fonksiyonel denklemin çözümüne indirgenmiştir. Birinci fonksiyonel denklem Modifiye Riemann-Hilbert problemine indirgenmiş, daha sonra da iteratif olarak çözülmüştür, ikinci fonksiyonel denklem ise Born yaklaşıklığı altında, kerneli birinci fonksiyonel denklemin çözümünü içeren birinci çeşit Fredholm integral denklemine indirgenmiştir. Bu kötü kurulmuş bir problem (ill-posed) olduğundan dolayı da problem Tikhonov anlamında regülerize edilmiştir. Elde edilen teorinin doğruluğunu ve uygulanabilirliğini açığa çıkarmak amacıyla bir takım sayısal uygulamalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ONE-DIMENSIONAL PROFILE INVERSION OF A HALF-SPACE BOUNDED BY A THREE-PART RESISTIVE GROUND SUMMARY In this study using the data collected by measurements performed on a straight line which parallel to boundary ground a method which permits one to reveal the one-dimensional electromagnetic profile of a half space over a three-part resistive ground is established. We choose amonochromatic line source placed inside the region. The method reduces the problem to the solution of two functional equations. One of these equations is first reduced to a modified Riemann-Hilbert problem and then solved iter atively. The second functional equation is reduced under the Born approximation to a Fredholm equation of the first kind whose kernel involves the solution to the first equation. Since this latter constitutes an ill-posed problem, its regularized solution in the sense of Tikhonov is given. An illustrative application shows the applicability and accuracy of the theory. VI