Neer iki parçalı ve üç parçalı humerus proksimal uç kırıklarında plak vertikal yerleşiminin omuz eklemi fonksiyonel sonuçlarına etkisi
Effect of plate vertical placement on functional results of shoulder joint in two part and three part of the proximal humerus
- Tez No: 503822
- Danışmanlar: DR. MEHMET FARUK ÇATMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Proksimal humerus kırıklarında plak yerleşimiyle ilgili literatürde çok fazla çalışma olmadığı görülmüştür. Biz de humerus proksimal uç kırıklarının tedavi yaklaşımına ışık tutabilmesi açısından kliniğimizde Neer iki parçalı ve üç parçalı humerus proksimal uç kırıklarına uyguladığımız kilitli plak ile açık redüksiyon internal fiksasyon yaptığımız hastaların plak vertikal yerleşiminin omuz eklem fonksiyonlarına etkisini ve ideal plak vertikal yerleşimini değerlendirmek için bu çalışmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2013-Aralık 2016 tarihleri arasında proksimal humerus kırığı nedeniyle plak osteosentez uygulanmış olan epifizi kapanmış, proksimal humerus kırığı dışında ek yaralanması olmayan, postoperatif dönemde sinir yaralanması olmayan ve yara yeri enfeksiyonu olmayan Neer 2 parçalı ve 3 parçalı humerus proksimal uç kırıkları çalışmaya dahil edildi. Postoperatif dönemde omuz ön arka grafide humerus proksimalinin en tepe noktası tip, aynı grafide plak en tepe noktası apex olarak belirlendi. Hastaların plak tip apeks mesafesi hesaplandı. Ortalama 28 ay (24-36 ay) takip edilen hastalar son kontrollerinde Constant omuz skorlamasına ve UCLA omuz skorlamasına göre değerlendirildiler. BULGULAR: Hastaların tip apeks mesafesi ortalama 13 mm olup 1 mm ile 21 mm arasında değişmekteydi. Hastaların Constant skoru ortalama 81 olup; 30 ile 100 arasında değişmekteydi. Tip apeks mesafesi ile Constant omuz skoru ve UCLA omuz skoru arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Constant omuz skorunda sonucu mükemmel olan hastaların ortalama tip apeks mesafesi 15.1 mm, iyi olanlarda 12.27 mm , orta olanlarda 3.67 mm , kötü olanlarda 9.67 mm bulunmuştur. Constant omuz skorunda sonucu mükemmel ve iyi olanların tip apeks mesafeleri, orta ve kötü olanlara göre anlamlı ölçüde yüksek çıkmıştır. Redüksiyonu iyi olarak değerlendirilen hastaların Constant omuz skoru orta olanlara göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. SONUÇ: Çalışmamızda tip apeks mesafesi arttıkça abduksiyon ve fleksiyon derecesinin de arttığı görülmüştür. Omuz fonksiyonları açısından kırık redüksiyonu en az tip apeks mesafesi kadar önemlidir. Tip apeks mesafesinin düşük olması impingemente neden olur. Tip apeks mesafesinin düşük olması aynı zamanda inferomedial kalkarın uygun pozisyonda kilitli vida ile desteklenememesine neden olur. Tip apeks mesafesi çok yüksek olması ise proksimal fragmanın yeterli sayıda kilitli vida ile desteklenememesine neden olur.
Özet (Çeviri)
AIM: There is not much work in the literature on platee placement in proximal humerus fractures. We planned this study to evaluate the effect of the vertical placement of the plate on the shoulder joint function of patients with open reduction internal fixation with locking plate applied to Neer two-part and three-part humeral proximal tip fractures in our clinic in order to help the treatment approach of humerus proximal tip fractures and ideal plate vertical placement. MATERIALS AND METHODS: Neer 2-part and 3-part humerus proximal tip fractures were included in the study between January 2013 and December 2016 with plate osteosynthesis due to proximal humerus fracture, epiphyseal plate has closed, no additional injury other than proximal humerus fracture, postoperative nerve injury and no wound infection. In the postoperative period, the top of the proximal humerus was named as the tip at the AP shoulder x-ray , the top of the locking plate was named as the apex at the same x-rays.The locking plate tip-apex distance of the patients was calculated. Patients followed for an average of 28 months (range,24-36 months) were evaluated according to Constant shoulder score and UCLA shoulder score at their last visit. RESULTS: The average apex distance of the patients was 13 mm, (range 1-21mm). The average Constant shoulder score of the patients was 81(range 30-100). There was a significant relationship between tip-apex distance and Constant shoulder score and UCLA score. The average tip-apex distance of the patients with excellent Constant shoulder score was 15.1 mm, 12.27 mm in the good , 3.67 mm in the fair and 9.67 mm in the poor. According to Constant score The apex distances of those who are excellent and good are significantly higher than those of the fair and the bad. The Constant score of the patients whose reduction was considered good was significantly higher than the moderate ones. CONCLUSION: In our study, as the tip-apex distance increased, the degree of abduction and flexion also increased. In terms of shoulder functions, fracture reduction is at least as important as the tip-apex distance. When the tip-apex distance is low, it causes the shoulder impingement and the inferomedial locked screw not to be thrown, and when it is too high, the proximal fragment can not be screwed enough.