Betonarme yüksek binalarda yapı maliyeti irdelemesi ve optimum bina yüksekliğinin belirlenmesi
Analysis of construction cost in reinforced concrete high-rise buildings and determination of optimum building height
  1. Tez No: 1010872
  2. Yazar: YENAL TAKVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL, PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek binalar, sıradan binalarla kıyaslandığında hem mimari hem de yapısal özellikleri bakımından benzersizdir. Maliyet, bir binanın fonksiyon ve performansının belirlenmesinde oldukça önemli bir parametre olup yapılan çalışmaların önemini artırmaktadır. Yüksek binaların farklı deprem tehlike bölgelerinde inşa edilmesi ile bina maliyeti-optimum bina yüksekliği arasındaki ilişkiyi saptayabilmek, tasarım ve maliyet sürecine katkı sağlayacak çıkarımlar elde edebilmek ve etkili çözümler üretebilmek amacıyla yapılan çalışmada, bina yüksekliği ve yüksek binaların inşa edileceği farklı lokasyonlar değişken parametreler olarak belirlenmiştir. Bu amaca yönelik dörtgen plan şemasına sahip ve perde taşıyıcılı sistemden oluşan 3 farklı yüksek bina modeli tasarlanmıştır. Bu modellerin, Ankara ili Dikmen semti, İstanbul ili Avcılar semti ve Konya ili Emirgazi semtinde inşa edileceği kurgulanarak TBDY-2018 (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) çerçevesinde yüksek bina koşulları göz önünde bulundurularak farklı kat adetlerine sahip sonlu elemanlar modelleri üretilmiştir. Çalışmada kapsamında Etabs v21, Sta4Cad v14 ve Perform 3D v10 programları kullanılmıştır. Etabs programı, binaların yapısal analizi ve tasarımı için kullanılan bir yazılımdır ve çalışmanın sonlu elemanlar modellerinin tasarımı ve yapısal analizlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmıştır. Sta4cad programı, çok katlı betonarme yapıların analizlerini yapabilen bir paket program olup, modellenen yüksek binaların optimum bina yüksekliğinin belirlenmesi hedefine yönelik maliyet kalemlerinin elde edilmesinde kullanılmıştır. Perform 3D programı, binaların yer değiştirme ve kapasite esaslı tasarımına odaklanan doğrusal olmayan bir analiz ve tasarım programı olup, modellerin performans değerlendirmesinde kullanılmıştır. Yüksek bina maliyetlerini irdelemek, değişkenlerin maliyet kalemine olan etkisini incelemek ve optimum bina yüksekliklerinin belirlenmesine yönelik yapılan tez çalışmasında, İstanbul'da optimum maliyetli yüksek bina kat sayısının 28, bina yüksekliğinin 83,7 metre; Ankara'da 33 kat ve 98,95 metre; Konya'da ise 41 kat ve 123,35 metre olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
High-rise buildings are unique in terms of both architectural and structural characteristics when compared to conventional buildings. Cost is a critical parameter in determining the function and performance of a building, thereby increasing the significance of related studies. This study aims to identify the relationship between building cost and optimum building height when high-rise buildings are constructed in different seismic hazard zones, providing insights and effective solutions for the design and costing processes. In line with this objective, three different high-rise building models with rectangular plan layouts and shear wall structural systems were designed. Assuming these models would be constructed in the Dikmen district of Ankara, the Avcılar district of Istanbul, and the Emirgazi district of Konya, various finite element models with different floor counts were developed in accordance with the high-rise building requirements of the TBEC-2018 (Turkish Building Earthquake Code). The study utilized Etabs v21, Sta4Cad v14, and Perform 3D v10 software. Etabs was employed for the structural design and analysis of the finite element models. Sta4cad, a software package capable of analyzing multi-story reinforced concrete structures, was used to derive cost items to determine the optimum building height. Perform 3D, a nonlinear analysis and design program focusing on displacement and capacity-based design, was utilized for the performance evaluation of the models. In this thesis study, which aims to examine high-rise building costs, analyze the impact of variables on cost items, and determine optimum building heights, it was concluded that the optimum cost-effective number of floors and building height are 28 floors and 83.7 meters for Istanbul, 33 floors and 98.95 meters for Ankara, and 41 floors and 123.35 meters for Konya.