Yapay zekâ ile uyarlanmış metinlerin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığı üzerindeki etkisi
The effect of artificial intelligence-adapted texts on the reading fluency of students with learning difficulties
  1. Tez No: 1010946
  2. Yazar: MEHLİKA RABİA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bireysel ihtiyaçları doğrultusunda ChatGPT ile uyarlanan metinlerin öğrencilerin okuma akıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli ile yürütülmüştür. Çalışmaya 4. sınıfa devam eden ve öğrenme güçlüğü olan dört öğrenci katılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin geleneksel metinler ve ChatGPT ile uyarlanmış metinlere ilişkin sergiledikleri okuma hızı, okuma doğruluğu ve okuma prozodileri karşılaştırılmıştır. Bulgular, uyarlanmış metinlerin öğrencilerin okuma akıcılığını desteklediğini göstermiştir. Ayrıca ChatGPT'nin okuma hatalarını belirlemede yüksek, hata türlerine göre gruplandırmada ise daha sınırlı düzeyde performans gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, toplanan sosyal geçerlik verilerinde öğrencilerin uyarlanmış metinlere ilişkin olumlu yönde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of texts adapted using ChatGPT, tailored to the individual needs of students with learning difficulties, on students' reading fluency. The study was conducted using the adapted alternating trials model, a single-subject experimental design. Four Year 4 pupils with learning difficulties participated in the study. The study compared the pupils' reading speed, reading accuracy and reading prosody in relation to traditional texts and texts adapted using ChatGPT. The findings indicated that adapted texts supported the students' reading fluency. Furthermore, it was determined that ChatGPT demonstrated high performance in identifying reading errors but more limited performance in categorising errors by type. Additionally, the collected social validity data revealed that the students expressed positive views regarding the adapted texts.