Çinko desteğinin akut striatal iskemik hasar üzerine etkisi
The effect of zinc supplementation on acute striatal ischemic injury
  1. Tez No: 1010950
  2. Yazar: İBRAHİM UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (tıp) Ana Bilim Dalı
Özet
Merkezi sinir sistemindeki çinko regülasyonu nöroinflamasyonun gelişimi ile yakından ilişkilidir. Sinaptik çinko regülasyonunun bozulmaması koşuluyla, uygun çinko takviyesi vücudun bağışıklığını geliştirir ve beyin iskemisinde nörodejenerasyonu hafifletir. Bu çalışmanın amacı da beyin iskemisi yapılmış farelerde fizyolojik dozda çinko desteğinin striatum üzerine koruyucu etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilecek erişkin erkek fareler üzerinde gerçekleştirilecektir. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başlayacaktır. Çalışmada kullanılacak olan 30 adet erişkin erkek fare 4 gruba ayrılacaktır. Grup 1, Kontrol (N=5):Bu grubu oluşturacak hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmayacaktır. Grup 2, Sham (N=5):Bu grubu oluşturan hayvanlara intraperitoneal kloral hidrat enjeksiyonu (400 mg/kg) anestezisi altında beyin iskemisi dışındaki cerrahi işlemler uygulanacaktır. Grup 3,İskemi Grubu (N=10):Bu grubu oluşturan hayvanlara intraperitoneal kloral hidrat enjeksiyonu (400 mg/kg) anestezisi altında beyin iskemisi uygulanacaktır. Grup 4,Çinko takviyeli İskemi Grubu (N=10):Bu grubu oluşturan hayvanlara 2 hafta süreyle intraperitoneal 5 mg/kg/gün dozunda çinko sülfat takviyesi yapılacaktır. Çinko uygulamalarının bitiminde hayvanlara intraperitoneal kloral hidrat enjeksiyonu (400 mg/kg) anestezisi altında beyin iskemisi uygulanacaktır. İskemi operasyonundan 72 saat sonra farelere kloral hidrat ile tekrar anestezi uygulanacak, daha sonra farelerin beyni çıkarılarak kuru buz üzerinde dondurulacaktır. Analizler gerçekleştirilene kadar dokular -80 °C'de saklanacaktır. Elde edilen sitriatum doku örneklerinde SIRT1, PSD95, ve GSK3β protein ekspresyon analizleri Western blott yöntemiyle gerçekleştirilecektir. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesinde, gruplar arası farklılıkların tespitinde Tek Yönlü Varyans Analizi testi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesi için ise Bonferroni testi kullanılacaktır. P<0,05 düzeyindeki farklılıklar anlamlı olarak kabul edilecektir.
Özet (Çeviri)
Zinc regulation in the central nervous system is closely related to the development of neuroinflammation. Provided that synaptic zinc regulation is not impaired, appropriate zinc supplementation improves the body's immunity and alleviates neurodegeneration in brain ischemia. The aim of this study is to investigate the protective effect of physiological doses of zinc supplementation on the striatum in mice with brain ischemia. This study will be carried out on adult male mice to be obtained from Selçuk University Experimental Medicine Research and Application Center. The study protocol will begin after being approved by the Experimental Animals Ethics Committee of Selçuk University Experimental Medicine Research and Application Center. 30 adult male mice to be used in the study will be divided into 4 groups. Group 1, Control (N=5): No treatment will be applied to the animals that will form this group. Group 2, Sham (N=5): Animals in this group will undergo surgical procedures other than brain ischemia under intraperitoneal chloral hydrate injection (400 mg/kg) anesthesia. Group 3, Ischemia Group (N=10): Animals in this group will undergo brain ischemia under intraperitoneal chloral hydrate injection (400 mg/kg) anesthesia. Group 4, Zinc Supplemented Ischemia Group (N=10): The animals in this group will be given intraperitoneal zinc sulfate supplement at a dose of 5 mg/kg/day for 2 weeks. At the end of zinc applications, the animals will be subjected to brain ischemia under intraperitoneal chloral hydrate injection (400 mg/kg) anesthesia. 72 hours after the ischemia operation, the mice will be anesthetized again with chloral hydrate, then the brains of the mice will be removed and frozen on dry ice. Tissues will be stored at -80 °C until analyzes are performed. SIRT1, PSD95, and GSK3β protein expression analyzes in the obtained citriatum tissue samples will be performed by Western blotting method. In the statistical evaluation of the findings, the One-Way Analysis of Variance test will be used to detect differences between groups, and the Bonferroni test will be used to determine which group the difference originates from. Differences at P<0.05 will be considered significant.