Buhârî' de kulların fiilleri meselesi
The issue of the actions of servants in Bukhari
- Tez No: 1010954
- Danışmanlar: DR. MUHAMMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
“Buhârî'de Kulların Fiilleri Meselesi”başlıklı bu çalışma, kelâm ilminin temel problem alanlarından biri olan kulların fiilleri meselesini, Muhammed b. İsmâil el-Buhârî'nin eserleri üzerinden metin merkezli bir yaklaşımla incelemektedir. Problemin odağında, insanın ihtiyârî fiillerinin hangi düzeyde kula nispet edileceği ve bu nispetin ilâhî irade, kudret ve yaratma anlayışıyla nasıl telif edileceği sorusu yer almaktadır. Bu soru, teklifin anlamlılığı, ahlâkî sorumluluğun temellendirilmesi, ilâhî adalet fikrinin korunması ve mükâfat-ceza düzeninin açıklanması bakımından belirleyici bir çerçeve sunmaktadır. Çalışma, söz konusu kavramsal arka planı Buhârî'nin rivayet merkezli yaklaşımını açıklamaya yetecek ölçüde kurmayı hedeflemekte; asıl odağını ise metinlerin iç kuruluş mantığına yöneltmektedir. Araştırmanın birincil kaynağını Halku efʿâli'l-ʿibâd, ikincil temel kaynağını ise el-Câmiʿu's-sahîh oluşturmaktadır. Gerektiği yerlerde Buhârî'nin Târîhu'l-kebîr adlı eseri de destekleyici veri olarak değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde doküman incelemesi ve içerik analizi yöntemleri uygulanmış; bab başlıkları ile rivayet kümeleri arasındaki ilişki, delil tertibinin yönlendirdiği anlam alanı ve metin içi ayrımlar sistematik biçimde incelenmiştir. Bu bağlamda özellikle fiil ile mef'ûl arasındaki fark ve“Kur'an'ın mahiyeti”ile“Kur'an'la temas fiilleri”arasındaki ayrım çözümlemenin merkezî unsurları arasında yer almıştır. Terminolojik çerçeve, klasik kelâm ve tefsir literatürü yanında sözlük, terim sözlükleri ve ansiklopedi maddeleri üzerinden netleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, başlıca kelâm ekollerinin açıklamalarıyla karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiş; Buhârî'nin yaklaşımının Ashâbü'l-Hadîs çizgisindeki metodolojik tercihlerle ilişkisi gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, Buhârî'nin ilâhî yaratma ve takdir vurgusunu güçlü biçimde korurken, sorumluluğu iptal eden cebrî bir sonuca yönelmeyen bir metin dengesi kurduğu görülmüştür. İrade, kudret/istitâat ve fiil ilişkisi, tek bir teorik formül hâlinde değil; fiil süreciyle irtibatlı sınırlı bir imkân alanı olarak metin bütünlüğü içinde görünmektedir. Kesb, teknik ve sistematik bir doktrin olarak tanımlanmamakla birlikte,“yaratma Allah'a, yöneliş ve kazanım kula”şeklinde özetlenebilecek bir ayrım üzerinden sorumluluk bağını taşımaktadır. Kader bahislerinde ilâhî ilim, takdir ve yazgı vurgusu, amel ve akıbet sorumluluğunu canlı tutan rivayet örgüsüyle birlikte işlemektedir. Halku'l-Kur'ân tartışmasında ise Buhârî, Kur'an'ın mahlûk olmadığı ilkesini korurken, kıraat, tilâvet, yazı, telaffuz ve ses gibi olguları kul fiili olarak mahlûk alanında konumlandırmaktadır. Böylece Buhârî'nin yaklaşımı, teorik bir doktrin kurmaksızın, nass merkezli delil örgüsü ve metin tertibi yoluyla fiiller probleminde denge ve sınırları görünür kılan hadis merkezli bir okuma ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the problem of human acts, one of the central issues of kalām, through the texts of Muḥammad b. Ismāʿīl al-Bukhārī from a text-centered perspective. At the center of the discussion lies the question of how voluntary human acts are to be attributed to the human agent and how this attribution can be reconciled with divine will, power, and creation. This question is decisive for the meaningfulness of moral obligation, the grounding of ethical responsibility, the preservation of divine justice, and the intelligibility of reward and punishment. The study therefore establishes only the conceptual background necessary for reading al-Bukhārī and directs its principal focus to the internal logic and organization of his texts. The primary source of the thesis is Khalq Afʿāl al-ʿIbād, while the principal secondary source is al-Jāmiʿ al-Ṣaḥīḥ. Where relevant, al-Bukhārī's al-Tārīkh al-Kabīr is also used as supporting material. The research follows a qualitative design and employs document analysis together with content analysis. In this framework, the relation between chapter headings and clusters of reports, the semantic field shaped by the arrangement of proofs, and the distinctions established within the texts are examined systematically. Particular attention is given to the distinction between act and object, as well as to the distinction between“the reality of the Qurʾān”and“human acts of engaging with the Qurʾān.”The terminological framework is clarified through classical kalām and tafsīr literature, as well as through dictionaries, terminological works, and encyclopedia entries. The findings are then evaluated comparatively in light of the main kalām schools, and al-Bukhārī's position is related to the methodological preferences of the Ahl al-Ḥadīth tradition. The study concludes that al-Bukhārī strongly preserves the attribution of creation and decree to God while maintaining a textual balance that does not lead to a coercive determinism abolishing human responsibility. The relation between will, power/ability, and act does not appear in the form of a single abstract theory; rather, it emerges within the coherence of the texts as a limited field of possibility linked to the process of action. Although kasb is not defined as a fully systematized technical doctrine, the texts sustain responsibility through a distinction that may be summarized as“creation belongs to God, while orientation and acquisition belong to the servant.”In discussions of qadar, the emphasis on divine knowledge, decree, and inscription operates together with a report structure that keeps moral responsibility and concern for one's end alive. In the debate over Khalq al-Qurʾān, al-Bukhārī maintains the principle that the Qurʾān is not created, while treating recitation, utterance, writing, and sound as human acts and therefore as belonging to the created realm. In this way, al-Bukhārī's approach, without constructing a formal speculative doctrine, presents a ḥadīth-centered reading that makes the limits and balances of the problem visible through a scriptural organization of evidence and textual arrangement.