دور حاضنات الأعمال في دعم و تأهيل المشاريع الصغيرة حاضنة بناء نموذجاً
Kobilerin desteklenmesinde kuluçka merkezlerinin rolü: Bina kuluçka merkezi örneği
  1. Tez No: 1010956
  2. Yazar: SAJIDA SAKIZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Suhel Ahmad Fadel HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iş geliştirme merkezlerinin (işletme inkübatörleri) küçük işletmeleri destekleme kabiliyetinin kapsamını ve inkübatörler tarafından girişimcilere ve genel olarak ekonomiye katma değerinin ne olduğunu bulmayı ve küçük işletmeleri gelişmekte olan ülkelerde ekonominin çekirdeği olarak kabul ederek, küçük işletmelerin etkinliğini gelişmekte olan ülkelerde ekonominin refahıyla ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için çalışma, araştırmacıların iş geliştirme merkezleri hakkında önceki araştırmalarda ve çalışmalarda yazdıkları ve bu merkezlerin küçük işletmelere yardım etmede ne gibi katkılar sağladıkları üzerinden bilgi toplamaya dayanan tümevarımsal yaklaşıma dayanmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda geleneksel finansmandan farklı bir finansman sistemi olarak küçük işletmelerin finansmanı sorununa İslami finansman yöntemleri uygulanarak çözüm bulma olasılığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca Araştırmacı, İslami bankalar aracılığıyla küçük işletmelerin finansmanında Türk deneyimini sunarak analitik yaklaşımı benimsemiştir. Bu çalışmayla araştırmacı bazı sonuçlara ulaşmıştır, bunlardan en önemlileri şunlardır : İş geliştirme merkezlerinin birincil rolü, eğitim ve yeterlilik alanında bir hizmet paketi sunmak, girişimciler için bir çalışma ortamı yaratmak ve bu projeler için finansman sağlamaktır
Özet (Çeviri)
This study aims at finding out the extent of the ability of business incubators to support small enterprises, and the added value - by incubators - to entrepreneurs and the economy in general, while linking the effectiveness of small enterprises to the prosperity of the economy in developing countries, since small enterprises are considered the nucleus of the economy in developing countries. In order to achieve this goal, the study relied on the inductive approach that is based on collecting information through the written by researchers in previous studies and research on business incubators, and the contributions they make in helping small enterprises. This study also aimed at indicating the possibility of finding solutions to the problem of financing micro-enterprises through applying Islamic financing methods, as it is a financing system that differs from traditional financing. The researcher also adopted the analytical approach, by presenting the Turkish experience in financing micro-enterprises through Islamic banks. Through this study, the researcher concluded some results, the most important of which are The primary role of incubators is to provide a package of services in the field of training and qualification,while creating a business environment for entrepreneurs and providing funding for such projects.