Matematiksel kalibrasyon becerileri ölçeği geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Developing and evaluating a mathematical calibration skills scale
  1. Tez No: 1010957
  2. Yazar: KEVSER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU ARI, DR. BARIŞ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, matematik öğretmen adaylarının matematiksel kalibrasyon becerilerini geçerli ve güvenilir biçimde ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirmektir. Çalışma, öğretmen adaylarının kendi bilişsel yeterliklerine ilişkin yargılarını değerlendirmelerini sağlayarak üstbilişsel farkındalıklarının ölçülmesine katkı sunmayı hedeflemiştir. Araştırma, ölçek geliştirme ve ilişkisel tarama modeli olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, Matematiksel Kalibrasyon Becerileri Ölçeği'nin (MKBÖ) geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda beş faktörlü bir yapı elde edilmiş, doğrulayıcı faktör analizi ile bu yapı doğrulanmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 0,762 olarak bulunmuş ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. İkinci aşamada, öğretmen adaylarının kalibrasyon becerileri cinsiyet, sınıf düzeyi ve kalibrasyon puanları açısından incelenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının genel olarak orta düzeyde kalibrasyon becerisine sahip olduklarını göstermiştir. Erkek öğretmen adaylarının kalibrasyon düzeylerinin kadınlardan yüksek olduğu; sınıf düzeyi arttıkça kalibrasyon becerilerinin de yükseldiği saptanmıştır. Ayrıca ölçek puanları ile kalibrasyon puanları arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki bulunarak yordama geçerliliği sağlanmıştır. Sonuç olarak geliştirilen ölçeğin, öğretmen adaylarının üstbilişsel farkındalıklarının değerlendirilmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to develop a valid and reliable scale to measure mathematics teacher candidates' mathematical calibration skills. The study seeks to contribute to the assessment of preservice teachers' metacognitive awareness by enabling them to evaluate their own cognitive competencies. The research was conducted in two phases, employing both a scale development and a correlational design. In the first phase, validity and reliability analyses of the Mathematical Calibration Skills Scale (MCSS) were carried out. Exploratory factor analysis (EFA) revealed a five-factor structure, which was later confirmed through confirmatory factor analysis (CFA). The Cronbach's Alpha coefficient of the scale was found to be 0.762, indicating an acceptable level of reliability. In the second phase, preservice teachers' calibration skills were examined in relation to gender, grade level, and calibration scores. The findings revealed that teacher candidates generally demonstrated a moderate level of calibration skill. Male candidates showed higher calibration levels than female candidates, and calibration skills tended to increase with grade level. Additionally, a strong and significant correlation was found between scale scores and calibration scores, indicating predictive validity. In conclusion, the developed scale is a valid and reliable measurement tool that can be utilized to assess preservice mathematics teachers' metacognitive awareness and calibration abilities.