Görsel iletişim ve etkileşim: Kozmetik markalarının sosyal medya stratejilerinin kadınlar üzerine etkisi
Visual communication and interaction: Impact of cosmetic brands' social media strategies on women
  1. Tez No: 1011001
  2. Yazar: SEDA YILMAZ ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kozmetik markalarının sosyal medya platformlarında kullandıkları görsel iletişim stratejilerini, dijital tasarım trendlerini ve bu tasarımların tüketici algısı üzerinde olan etkilerini Roland Barthes'ın göstergebilimsel yaklaşımı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşme ile birlikte kozmetik markaları ürün tanıtımında görsel bir rekabet alanına dönüşmesi, markaların sadece ürün değil,“mitler”ve“yaşam tarzları”satmasına neden olmuştur. Araştırmanın örneklemi; küresel finansal raporlara göre Pazar payı lideri olan (L'Oréal, Beiersdorf, LVMH grupları), dijital etkileşim oranları en yüksek ve Türkiye'nin ihracat gücünü temsil eden yerel markalar arasında“maksimum çeşitlilik”ilkesine göre seçilen sekiz markanın (Givenchy, YSL, M.A.C, Nivea, La Roche-Posay, Max Factor, Deborah Milano, Note Cosmetics) oluşturmaktadır. Seçilen dokuz adet görsel, betimsel analiz ve göstergebilimsel yöntemle incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda; lüks segment markaların“ulaşılmazlık”ve“seçkinlik”mitlerini, kitlesel markaların ise“güven”ve“fayda”mitlerini görselleştirdiği saptanmıştır. Özellikle Yerel bir marka olan NOTE Cosmetics'in, küresel görsel iletişim standartlarını“sosyal kanıt”stratejisiyle birleştirerek“glocal”(küresel standartta yerel güç) bir kimlik inşa ettiği görülmüştür. Ayrıca çalışma, literatürdeki“kadının metalaştırılması”eleştirilerine karşı, Max Factor markasının“rötuşsuz”görsellerle şeffaflık trendini benimsediği; ancak Nivea örneğinde ise“beden olumlama”varken görselde“kusursuzluk”mitinin korunmasıyla paradoksal bir yapının sürdüğünü ortaya koymuştur. Bu bağlamda sosyal medyadaki görsel iletişim süreçlerinin, sadece estetik bir sunum değil, toplumsal güzellik algılarını hem pekiştiren hem de dönüştüren stratejik bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the visual communication strategies used by cosmetic brands on social media platforms, digital design trends, and the effects of these designs on consumer perception within the context of Roland Barthes' semiotic approach. With digitalization, cosmetic brands have transformed product promotion into a visual competitive arena, leading brands to sell not only products but also“myths”and“lifestyles.”The sample for the research consists of eight brands selected according to the principle of“maximum diversity”from among the market share leaders according to global financial reports (L'Oréal, Beiersdorf, LVMH groups), those with the highest digital interaction rates, and local brands representing Turkey's export power. (Givenchy, YSL, M.A.C, Nivea, La Roche-Posay, Max Factor, Deborah Milano, Note Cosmetics). Nine selected visuals were examined using descriptive analysis and semiotic methods. The results of the research revealed that luxury segment brands visualize the myths of“unattainability”and“exclusivity,”while mass brands visualize the myths of 'trust' and“benefit.”In particular, it was observed that NOTE Cosmetics, a local brand, builds a“glocal”(global standards with local power) identity by combining global visual communication standards with a“social proof”strategy. Furthermore, the study reveals that, in response to criticisms in the literature regarding the“commodification of women,”the Max Factor brand has embraced the trend of transparency with 'unretouched' visuals; however, in the case of Nivea, while there is“body positivity,”the myth of“perfection”is preserved in the visuals, thus perpetuating a paradoxical structure. In this context, it has been concluded that visual communication processes on social media are not merely an aesthetic presentation, but a strategic tool that both reinforces and transforms societal perceptions of beauty.