Ehl-i hadîs'e göre aklın delil değeri
The value of reason as evidence according to the scholars of hadith
  1. Tez No: 1011015
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
Özet
Ehl-i hadîs, dinî hükümlerin istinbatında naklî delillerin lafzî anlam ve yorumuna her türlü aklî yorumun üzerinde değer atfeden bir düşünce biçimidir. Ehl-i hadîs mensupları, bu tutumlarının bir gereği olarak akla/aklî delillere temkinli yaklaşmışlar ve dinde aklı esas alan Mu'tezile ve Ehl-i re'y ile çeşitli ihtilaflar yaşamışlardır. Bu çalışma, Ehl-i hadîs âlimlerinin aklı ve aklî delilleri savunanlara yönelik itirazlarının arka planındaki temel sebeplerini ve bu tutumun yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada Ehl-i hadîsin tarihi seyri, süreç içerisindeki gelişimi ve geçirmiş olduğu safhalar dikkate alınarak üç ayrı döneme ayrılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ana odağını, genellikle, akla yönelik tartışmaların yoğunlaştığı“gelişim dönemi”ve fikri ayrılıkların yeniden yorumlanarak farklı aidiyetlere kapı aralandığı bir dönem olan“dönüşüm dönemi”oluşturmaktadır. Ehl-i hadîs'in akıl deliline yaklaşımı, konu hakkındaki tartışmalar üzerinden tespit edilebildiğinden, mesele polemik ve reddiye kültürünü yansıtan belirli eserler çerçevesinde ele alınmıştır. Tümevarım ve metin analizi yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, Ehl-i hadîs'in ittiba ve taklit, selefe ve zâhire bağlılık gibi ayırt edici bazı özellikleri doğrultusunda akla yönelik görüşlerini ortaya koymuşlardır. Ehl-i hadîs'in dinde aklı mutlak manada reddetmediği; onu,“müstakil bir hüküm koyucu değil”,“olağan bir zihinsel faaliyet”olarak konumlandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ahl al-Hadith is a school of thought that, in deriving religious rulings, places greater value on the literal meaning and interpretation of textual evidence than on any form of rational interpretation. As a consequence of this stance, adherents of the Ahl al-Hadith have adopted a cautious approach towards reason and rational evidence, and have experienced various disagreements with the Mu'tezila and the Ahl al-Ray, who base their religious views on reason. This study aims to reveal the fundamental reasons underlying the objections raised by Ahl al-Hadith scholars against those who defend reason and rational evidence, as well as the implications of this stance. The study divides the historical trajectory of the Ahl al-Hadith into three distinct periods, taking into account its development and the stages it underwent. In this context, the main focus of the study is the 'developmental period', during which debates regarding reason intensified, and the 'transformational period', a time when intellectual differences were reinterpreted, opening the door to different affiliations. As the Ahl al-Hadith's approach to the rational argument can be identified through the debates on the subject, the issue has been addressed within the framework of specific works reflecting the culture of polemics and refutation. In this study, which utilises inductive reasoning and textual analysis, the Ahl al-Hadith's views on reason have been elucidated in light of certain distinctive characteristics, such as adherence to tradition and imitation, and loyalty to the Salaf and the literal text. It has been established that the Ahl al-Hadith do not reject reason in religion in an absolute sense; rather, they position it not as an 'independent authority', but as a 'normal mental activity'.