High-mass dijet resonance search with CMS data at √s = 13.6 TeV
√s = 13.6 TeV'de alınan CMS verileri ile yüksek kütleli çift-jet rezonans araştırması
- Tez No: 1011030
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, CMS deneyi tarafından √s=13.6 TeV'lik kütle merkezi enerjisinde toplanan proton-proton çarpışma verilerini kullanarak, Çift-jet son durumlara bozunan yüksek kütleli, dar genişlikli rezonansların varlığını araştırmaktadır; bu veriler 109 fb-1'lık toplam ışıklılığa karşılık gelmektedir. Araştırma, kütlesi 1.5 TeV'den büyük olan rezonanslara odaklanmakta olup, Parçacık-Akış (PF) algoritması ile yeniden yapılandırılmış Çift-jet olaylarını kullanmaktadır. Gözlenen Çift-jet kütle spektrumu düzgün arka plan fonksiyonu ile uyumlu olup, yeni parçacık üretimi için herhangi bir kanıt tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, kuark-kuark, kuark-gluon ve gluon-gluon çiftlerine bozunan dar rezonansların üretim tesir kesitlerine 95% güven seviyesinde (CL) üst sınırlar konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the presence of high-mass, narrow-width resonances that decay into dijet final states using proton-proton collision data collected by the CMS experiment at √s=13.6 TeV, corresponding to an integrated luminosity of 109 fb-1. The search focuses on resonances with masses above 1.5 TeV, utilizing dijet events reconstructed with the Particle-Flow (PF) algorithm. The observed dijet mass spectrum aligns with the smooth background function, and no evidence of new particle production is detected. As a result, 95% confidence level (CL) upper limits are set on the production cross sections of narrow resonances decaying into quark-quark, quark-gluon, and gluon-gluon pairs.