Acil servise başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi hastalarında Non Invaziv Ventilasyon Sağkalım Skoru (NIVO) validasyon çalışması
Validation study of the Non-Invasive Ventilation Survival Score (NIVO) in patients presenting to the emergency department with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation
  1. Tez No: 1011046
  2. Yazar: ARDA ÇETİNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DİKME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenme tanısıyla başvuran, hiperkapnik solunum yetmezliği nedeniyle noninvaziv ventilasyon (NIV) uygulanan hastalarda Noninvaziv Ventilasyon Sağkalım Skoru'nun (NIVO) hastane içi mortaliteyi öngörmedeki performansının değerlendirilmesi amaçlandı. İkincil amaç olarak bu hasta grubunda hastane içi mortalite ile ilişkili bağımsız risk faktörlerinin belirlenmesi hedeflendi. Gereçler ve yöntem: Tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak tasarlanan bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne 30 Ekim 2025 ile 30 Nisan 2026 tarihleri arasında KOAH alevlenme tanısıyla başvuran ve NIV endikasyonu bulunan 213 hasta dahil edildi. NIVO skoru; Genişletilmiş Tıbbi Araştırma Konseyi (eMRC) dispne skoru, pH, atriyal fibrilasyon (AF) varlığı, Glasgow Koma Skalası (GKS) ve akciğer grafisinde konsolidasyon varlığı bileşenlerinden hesaplandı. Orijinal skorun altıncı bileşeni olan asidemiye kadar geçen süre, acil servis koşullarında güvenilir şekilde elde edilememesi nedeniyle değerlendirme dışı bırakıldı. Karşılaştırma skoru olarak Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidemi, AF Skoru (DECAF) kullanıldı. Birincil sonlanım noktası hastane içi mortalite olarak belirlendi. Skorların ayırt edicilik gücü alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrisi analizi ile, bağımsız risk faktörleri ise çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 213 hastanın 24'ünde (%11,3) hastane içi mortalite gelişti. NIVO skorunun hastane içi mortaliteyi öngörmedeki eğri altında kalan alan (AUC) değeri 0,713 (%95 güven aralığı (GA): 0,601-0,824; p=0,001) olarak saptandı. DECAF skorunun AUC değeri 0,712 (%95 GA: 0,616-0,808; p=0,001) olarak hesaplandı. NIVO skoru için ≥2 kesim değerinde duyarlılık %62,5, özgüllük %68,3, pozitif prediktif değer %20,0 ve negatif prediktif değer %93,5 bulundu. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde kan üre nitrojeni (BUN) değeri (düzeltilmiş odds oranı (OR): 1,071; %95 GA: 1,035-1,108; p<0,001) ve NIVO skoru (düzeltilmiş OR: 1,675; %95 GA: 1,240-2,262; p=0,001) hastane içi mortalite için bağımsız öngörücüler olarak saptandı. Sonuç: NIVO skoru, acil servise KOAH alevlenme ile başvuran ve NIV uygulanan hastalarda hastane içi mortaliteyi orta düzeyde bir ayırt edicilik gücü ile öngörebilmektedir. Skor, özellikle yüksek negatif prediktif değeri sayesinde düşük riskli hastaların belirlenmesinde klinik değerlendirmeye katkı sağlayabilir. BUN değerinin NIVO skorundan bağımsız bir mortalite öngörücüsü olarak saptanması, renal fonksiyon parametrelerinin gelecekte skor optimizasyonunda değerlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Bu bulguların çok merkezli ve daha geniş örneklemli prospektif çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the performance of the Noninvasive Ventilation Survival Score (NIVO) in predicting in-hospital mortality among patients presenting to the emergency department with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation and hypercapnic respiratory failure requiring noninvasive ventilation (NIV). The secondary aim was to identify independent risk factors associated with in-hospital mortality in this patient population. Materials and methods: This single-center, prospective, observational study enrolled 213 patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of the Health Sciences University Istanbul Health Practice and Research Center with COPD exacerbation and NIV indication between October 30, 2025, and April 30, 2026. The NIVO score was calculated using five components: extended Medical Research Council (eMRC) dyspnea score, pH, presence of atrial fibrillation (AF), Glasgow Coma Scale (GCS), and presence of consolidation on chest radiography. The time-toacidemia component of the original score was excluded due to the impracticality of reliable ascertainment in the emergency department setting. The Dyspnea, Eosinopenia, Consolidation, Acidemia, AF Score (DECAF) was used as a comparator. The primary endpoint was in-hospital mortality. Discriminatory performance was assessed by receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, and independent risk factors were determined by multivariable logistic regression analysis. Results: In-hospital mortality occurred in 24 (11.3%) of 213 patients. The area under the curve (AUC) for the NIVO score in predicting in-hospital mortality was 0.713 (95% confidence interval (CI): 0.601-0.824; p=0.001). The AUC for the DECAF score was 0.712 (95% CI: 0.616-0.808; p=0.001). At a cutoff value of ≥2 for the NIVO score, sensitivity was 62.5%, specificity was 68.3%, positive predictive value was 20.0%, and negative predictive value was 93.5%. In multivariable logistic regression analysis, blood urea nitrogen (BUN) (adjusted odds ratio (OR): 1,071; 95% CI: 1,0351,108; p<0.001) and the NIVO score (adjusted OR: 1,675; 95% CI: 1,240-2,262; p=0.001) were identified as independent predictors of in-hospital mortality. Conclusion: The NIVO score demonstrated moderate discriminatory performance in predicting in-hospital mortality among patients presenting to the emergency department with COPD exacerbation requiring NIV. The score may contribute to clinical assessment in identifying low-risk patients, particularly through its high negative predictive value. The identification of BUN as an independent mortality predictor beyond the NIVO score suggests that renal function parameters warrant consideration in future score optimization. These findings require validation in multicenter, prospective studies with larger sample sizes.