<34 gestasyon hafta preterm yenidoğanlarda eritrosit transfüzyon uygulamaları ve klinik sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of erythrocyte transfusion practices and clinical outcomes in preterm newborns with gestational age below 34 weeks
  1. Tez No: 1011051
  2. Yazar: DİCLE YÜKSEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, 34. gebelik haftasının altında doğan preterm yenidoğanlarda eritrosit süspansiyonu transfüzyon uygulamalarının değerlendirilmesi, transfüzyon endikasyonlarının belirlenmesinde klinik bulgular ile laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması ve mevcut klinik uygulamaların incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif kesitsel olarak planlandı. Ocak 2021–Aralık 2025 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen, 34 gebelik haftasının altında doğan ve eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulanan preterm yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar parametreleri ile transfüzyon zamanı, endikasyonu ve sayısına ait veriler hasta dosyalarından geriye dönük olarak değerlendirildi. Transfüzyon kararlarında hemoglobin düzeyi ile birlikte klinik durumun rolü analiz edildi. İstatistiksel analizlerde p<0,05 değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 126 preterm yenidoğan dahil edildi. Ortalama gestasyon yaşı 27,94±2,71 hafta, ortanca doğum ağırlığı 1050 g olup mortalite oranı %19 olarak saptandı. Transfüzyonların en sık endikasyonları hemoglobin düzeyinin eşik değerin altına düşmesi (%48,4) ve oksijen ihtiyacında artış (%33,3) idi. İlk transfüzyon zamanı ortanca 13 gün olup olguların %54'üne çoklu transfüzyon uygulandı. Çoklu transfüzyon alan olguların gestasyon yaşı ve doğum ağırlığı daha düşük; invaziv mekanik ventilasyon süresi, morbidite oranları ve hastanede yatış süresi daha yüksek bulundu (p<0,05). Yaşamın ilk 7 gününde transfüzyon uygulanan olgularda mortalite ve ciddi morbiditeler daha sık saptandı (p<0,05). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde koryoamniyonit varlığı, invaziv mekanik ventilasyon süresi ve intraventriküler kanama çoklu transfüzyon gelişimi ile ilişkili bağımsız belirleyiciler olarak bulundu (p<0,05). Sonuç: Çalışmamızda ulaştığımız bulgular preterm yenidoğanlarda transfüzyon kararlarının bireyselleştirilmiş, klinik bulgularla entegre ve çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini desteklemektedir. Preterm yenidoğanlarda eritrosit süspansiyonu transfüzyon gereksinimi, yalnızca hematolojik bir sorun olmaktan çok, altta yatan klinik instabilite ve hastalık şiddetinin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle transfüzyon kararlarının yalnızca hemoglobin eşiklerine dayandırılması yeterli değildir. Klinik durum, solunumsal destek ihtiyacı ve eşlik eden morbiditelerle birlikte yapılan bütüncül değerlendirme, daha bireyselleştirilmiş ve güvenli bir transfüzyon yaklaşımı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate red blood cell (RBC) transfusion practices in preterm neonates born at less than 34 weeks of gestation, to investigate the relationship between clinical findings and laboratory parameters in determining transfusion indications, and to assess current clinical practices. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included preterm neonates born at <34 weeks of gestation who received RBC transfusions and were followed in the Neonatal Intensive Care Unit of Istanbul Training and Research Hospital between January 2021 and December 2025. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, and data regarding transfusion timing, indications, and number of transfusions were retrospectively obtained from medical records. The role of clinical status in addition to hemoglobin levels in transfusion decision-making was analyzed. A p value of <0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 126 preterm neonates were included in the study. The mean gestational age was 27.94±2.71 weeks, the median birth weight was 1050 g, and the mortality rate was 19%. The most common indications for transfusion were hemoglobin levels below the threshold value (48.4%) and increased oxygen requirement (33.3%). The median time to first transfusion was 13 days, and 54% of the patients received multiple transfusions. Neonates who received multiple transfusions had lower gestational age and birth weight, longer duration of invasive mechanical ventilation, higher morbidity rates, and prolonged hospital stay (p<0.05). Patients who received transfusions within the first 7 days of life had significantly higher mortality and severe morbidity rates (p<0.05). In multivariable logistic regression analysis, chorioamnionitis, duration of invasive mechanical ventilation, and intraventricular hemorrhage were identified as independent predictors associated with the development of multiple transfusions (p<0.05). Conclusion: The findings of our study support the need for transfusion decisions in preterm neonates to be individualized and based on a multidimensional approach integrating clinical findings. The need for RBC transfusion in preterm neonates should be considered not merely as an isolated hematological problem but rather as a marker of underlying clinical instability and disease severity. Therefore, relying solely on hemoglobin thresholds for transfusion decisions may be insufficient. A comprehensive assessment incorporating clinical status, respiratory support requirements, and associated morbidities may provide a more individualized and safer transfusion strategy.