Nanodot OSLD sisteminin dozimetrik karakteristiközelliklerinin klinik elektron ve foton demetleri içinincelenmesi
Investigation of the dosimetric characteristics of the nanodotOSLD system for clinical electron and photon beams
  1. Tez No: 1011190
  2. Yazar: BÜŞRA VANLI HALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİCABİ BÖLÜKDEMİR, DOÇ. DR. SERAP ÇATLI DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radiation Oncology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı Al2O3 kristalinin dozimetrik özelliklerinin ve in-vivo doz doğrulaması için klinik ortamda kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışma NanoDot OSLD'nin klinik ortamlarda güvenle kullanılabilmesi için gerekli olan temel performans testlerini ve potansiyel düzeltme faktörlerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Bu kapsamda, farklı foton (6-25 MV) ve elektron (3-12 MeV) enerjileri kullanılarak sistemin; doz-cevap lineerliği, gantri açısı, alan boyutu, doz hızı, enerji ve kaynak-cilt mesafesi bağımlılığı ile sinyal sönümleme etkisi test edilmiştir. Ölçümler katı su ve balmumu fantomlar kullanılarak yapılmış ve sonuçlar microSTAR okuyucu ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, NanoDot OSLD'lerin 0-500 cGy klinik doz aralığında mükemmel bir lineerlik sergilediğini göstermiştir. Dozimetrelerin Gantri açısı, alan boyutu ve doz hızından önemli ölçüde etkilenmediği saptanmıştır. Bu özellikler, dozimetreyi Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi gibi modern ve karmaşık tedavi teknikleri için uygun bir ölçüm aracı olduğu kanısına varılmıştır. Buna karşın sistemin foton ve elektron demetlerine karşı belirgin bir enerji bağımlılığı olduğu gözlenmiştir, bu durum farklı enerjilerde doğru doz ölçümü yapılabilmesi için enerjiye özel düzeltme faktörlerinin kullanımını gerekli kılmaktadır. Ayrıca 240 günlük takip sürecinin sonunda dozimetrelerde %6'dan daha az sinyal sönümlemesi tespit edilmiştir, bu sonuç sistemin yüksek kararlılığa sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak NanoDot OSLD sistemi klinik radyoterapi uygulamalarında güvenilir in-vivo dozimetri aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the dosimetric properties and clinical applicability of NanoDot optically stimulated luminescence dosimeters (OSLDs) containing Al₂O₃ crystals for invivo (patient-based) dose verification in clinical settings. This study encompasses the fundamental performance tests necessary for the safe use of NanoDot OSLDs and the evaluation of potential correction factors. In this context, the system's performance was tested for its dose-response linearity and its dependence on gantry angle, field size, dose rate, energy, and source-skin distance (SSD), as well as its signal fading effect, using various photon (6-25 MV) and electron (3-12 MeV) energies. Measurements were performed using solid water and wax phantoms, and the results were evaluated with a microSTAR reader. The results showed that NanoDot OSLDs exhibited excellent linearity in the 0-500 cGy clinical dose range. It was determined that the dosimeters were not significantly affected by gantry angle, field size, or dose rate. These characteristics led to the conclusion that the dosimeter is a suitable measurement tool for modern and complex treatment techniques such as Intensity Modulated Radiation Therapy (IMRT). However, a distinct energy dependence was observed for both photon and electron beams, necessitating the use of energy-specific correction factors for accurate dose measurement. Furthermore, less than 6% signal fading was detected in the dosimeters at the end of a 240-day follow-up period, demonstrating the system's high stability. In conclusion, this study confirms the usability of the NanoDot OSLD system as a reliable in-vivo dosimetry tool in clinical radiotherapy applications.