Hak zilyetliği
Possession of a right
  1. Tez No: 1011193
  2. Yazar: ESRA NUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UMUT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında öncelikle“Hak Zilyetliği”nin önemine yer verilmiş daha sonra ise konunun hem Türk Hukukunda hem de bazı yabancı hukuk düzenlerinde ele alınış biçimi incelenmiştir. Türk Hukukunda hak zilyetliği ele alınırken 743 Sayılı Türk Kanunu Medenisi ve 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamındaki düzenlemelere yer verilmiş, yasal mevzuat üzerinden konunun nasıl anlaşıldığı değerlendirilmiştir. Daha sonra ise hak zilyetliğinin bazı yabacı hukuk düzenlerindeki yerine temas edilmiş, mehaz İsviçre Medeni Kanunu (ZGB), Alman Medeni Kanunu (BGB), Avusturya Medeni Kanunu (ABGB) ve Fransız Medeni Kanunundaki (CCfr) hak zilyetliğine ilişkin hükümlere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, hak zilyetliğinin daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle zilyetlik kurumunun incelenmesi gerekli görülmüş, bu kapsamda zilyetliğin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, konusu, fonksiyonları ve zilyetlik türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise hak zilyetliğine giriş yapılmış, hak zilyetliğinin tanımı, amacı, hukuki niteliği, uygulama alanı ve unsurları incelenmiştir. Bu kısımda hak zilyetliğinin teknik anlamda bir zilyetlik olup olmadığı, hangi haklarda söz konusu olduğu ve hakkın tapu siciline tescilinin gerekli olup olmadığı tartışmalarına da değinilmiş, hak zilyetliğinin çerçevesi ortaya konulmuştur. Nihayet çalışmamızın son bölümünü oluşturan üçüncü bölümde, zilyetliğe ilişkin mevzuat hükümlerinin hak zilyetliğine uygulanması ele alınmıştır. Bu kapsamda TMK m.973-996 arasında düzenlenen zilyetlik hükümlerinden hangilerinin hak zilyetliğinde uygulanabileceği anlatılmış, doktrindeki tartışmalara temas edilmiştir. 3091 Sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanunun ise hak zilyetliğine uygulanamayacağı açıklanmıştır. Daha sonra ise hak zilyetliğinin zilyetlik türlerinde, zilyetliğin devrinde, zilyetliğin korunmasında, haksız zilyedin sorumluluğunda ve kazandırıcı zamanaşımında nasıl uygulandığı yine doktrindeki tartışmalar çerçevesinde ele alınmıştır. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız üzere tezimiz yalnızca zilyetlik ve hak zilyetliği konularıyla sınırlandırılmış; hakkın kendisinin korunmasına yönelik hukuki yollara değinilmemiştir. Bununla birlikte, haksız zilyedin iade borcu Türk Medeni Kanunu'nda zilyetlik başlığı altında düzenlendiği için bu konuya da çalışmamızda yer verilmiştir. Ayrıca, zilyetliğin hak kazandırıcı işlevi çerçevesinde, hak zilyetliğinin kazandırıcı zamanaşımı kurumundaki yeri de incelenmiştir. Hak zilyetliği konusu tezimizde olabildiğince kapsamlı ele alınmış, özellikle Türk ve İsviçre Hukuku doktrininden istifade edilerek konuya ilişkin farklı yaklaşımlar bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introduction, the significance of“Possession of a Right”(Rechtsbesitz) is emphasized, followed by an analysis of how the concept is regulated in Turkish Law and in various foreign legal systems. Regarding Turkish law, both the former Civil Code No. 743 and the current Civil Code No. 4721 are examined to understand how the concept has been interpreted through legislation. Thereafter, the treatment of possession of a right in various foreign legal systems is examined, and the relevant provisions of the Swiss Civil Code (ZGB), the German Civil Code (BGB), the Austrian Civil Code (ABGB), and the French Civil Code (CCfr) are presented. The first chapter focuses on the concept of possession, as understanding it is essential for analyzing the concept of possession of a right. This chapter covers the definition, elements, legal nature, subject, functions, and types of possession. The second chapter introduces possession of a right and examines its definition, purpose, legal nature, scope, and elements. This part also discusses whether possession of a right is technically a form of possession, in which rights it appears, and if registration in the land registry is necessary, thus outlining its main framework. Finally, the third and last chapter of our study addresses the application of possession-related legal provisions to possession of a right. Within this scope, it is explained which of the possession rules regulated in Articles 973-996 of the Turkish Civil Code can be applied to possession of a right, and relevant doctrinal discussions are also covered. It is also clarified that Law No. 3091 on the Prevention of Encroachments on Immovable Property Possession does not apply to possession of a right. Then, within the framework of doctrinal debates, the application of possession of a right in various types of possession, transfer of possession, protection of possession, liability of wrongful possessors, and acquisitive prescription has been examined. As outlined above, our thesis is restricted to only possession and possession of a right; judicial remedies for the protection of the right itself are not addressed. However, since the wrongful possessor's obligation to return is regulated under possession in the Turkish Civil Code, this issue is included in the study. Additionally, within the framework of possession's acquisitive function, the role of possession of a right in the institution of acquisitive prescription has also been examined. Our thesis covers the topic of possession of a right in detail, using especially Turkish and Swiss legal views to present different approaches.