Melas ve bakteriyel inokulant katkılarının farklı silaj türlerinde sindirilebilirlik ve uçucu yağ asidi profili üzerine etkileri: Sistematik derleme ve meta-analiz
Effects of molasses and bacterial inoculant additives on digestibility and volatile fatty acid profile in different silage types: A systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 1011194
  2. Yazar: YUNUS EMRE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET EVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalığı Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, silaj katkı maddelerinin fermantasyon kinetiği, besin madde kompozisyonu ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu kapsamda, 82 bağımsız çalışmadan elde edilen toplam 114 deneme koluna ait veriler birleştirilmiştir. Etki büyüklükleri log response ratio (lnRR) kullanılarak rastgele etkiler modeli altında hesaplanmış, çalışmalar arası heterojenite I² ve τ² istatistikleri ile değerlendirilmiş, yayın yanlılığı ise funnel plot ve Egger testi ile incelenmiştir. Ayrıca katkı tipi, bitki materyali ve fermantasyon süresine göre alt grup analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, silaj katkı maddelerinin fermantasyon kalitesini anlamlı düzeyde iyileştirdiğini göstermiştir. Katkı uygulamaları, laktik asit üretimini artırarak pH'nın daha hızlı düşmesini sağlamış ve fermantasyonun homofermantatif yönde ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Buna bağlı olarak asetik asit ve butirik asit düzeylerinde azalma gözlenmiş, bu durum fermantasyon stabilitesinin arttığını ve klostridial aktivitenin baskılandığını göstermiştir. Protein korunumu açısından değerlendirildiğinde, NH3-N düzeylerinde azalma ve ham protein içeriğinde artış belirlenmiştir. Lif fraksiyonlarında (NDF ve ADF) anlamlı azalmalar gözlenmiş ve buna paralel olarak in vitro kuru madde sindirilebilirliğinde yaklaşık %11 oranında artış saptanmıştır. Ayrıca katkı maddelerinin metan üretimini yaklaşık %25 oranında azalttığı belirlenmiştir. Alt grup analizleri, katkı maddelerinin etkisinin kullanılan bitki materyaline bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Özellikle baklagil temelli silajlarda etkiler daha belirgin bulunmuştur. Katkı türleri arasında ise melas ve bakteriyel inokulant kombinasyonlarının en yüksek etki büyüklüğüne sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, silaj katkı maddeleri fermantasyon kalitesini iyileştirme, besin maddelerini koruma, sindirilebilirliği artırma ve metan emisyonunu azaltma açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu bulgular, katkı maddelerinin hem hayvan besleme verimliliği hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından stratejik bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effects of silage additives on fermentation kinetics, nutrient composition, and in vitro digestibility. In this context, data from a total of 114 trial arms obtained from 82 independent studies were pooled. Effect sizes were calculated under a random-effects model using the log response ratio (lnRR), inter-study heterogeneity was evaluated with and statistics, and publication bias was examined using funnel plots and Egger's test. Additionally, subgroup analyses were performed according to additive type, plant material, and fermentation duration. The findings obtained showed that silage additives significantly improved fermentation quality. Additive applications ensured a faster decline in pH by increasing lactic acid production and contributed to the progression of fermentation in a homofermentative direction. Accordingly, a decrease in acetic acid and butyric acid levels was observed, indicating increased fermentation stability and suppression of clostridial activity. When evaluated in terms of protein preservation, a decrease in - levels and an increase in crude protein content were determined. Significant reductions were observed in fiber fractions (NDF and ADF), and in parallel, an increase of approximately 11% was detected in in vitro dry matter digestibility. Furthermore, it was determined that additives reduced methane production by approximately 25%. Subgroup analyses showed that the effect of additives varied depending on the plant material used. The effects were found to be more pronounced, especially in legumebased silages. Among the additive types, combinations of molasses and bacterial inoculants were determined to have the highest effect size. In conclusion, silage additives provide significant advantages in terms of improving fermentation quality, preserving nutrients, increasing digestibility, and reducing methane emissions. These findings reveal that additives are a strategic tool for both animal feeding efficiency and environmental sustainabilit