Matematik öğretmenlerinin ulusal ve uluslararası matematik yarışmalarına yönelik görüşleri
Mathematics teachers' opinions on national and international mathematics competitions
- Tez No: 1011254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE EV ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Eskişehir ilinde ortaokul ve lise düzeyinde özel ve devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin ulusal ve uluslararası matematik yarışmalarına yönelik görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Yöntem: Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme formu ile Eskişehir ili merkez ilçelerinde, özel ve devlet okullarında görev yapan 90 öğretmene ulaşılmış, öğretmenlerin ulusal ve uluslararası matematik yarışmalarına ilişkin görüşleri alınmıştır. İçerik analizi ve betimsel analiz ile veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, öğretmenlerin ulusal ve uluslararası matematik yarışmalarının öğrencilerin matematiğe olan ilgilerini artırma açısından önemli bir rol oynadığını düşündüklerini göstermektedir. Bununla birlikte, öğretmenler, yarışmalara katılımın genellikle zaman ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle sınırlı olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca, öğretmenlerin çoğunluğu, öğrencilerini bu tür yarışmalara hazırlarken analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesine odaklanmanın önemine vurgu yapmıştır. Sonuçlar ve Öneriler: Bu araştırma, matematik öğretmenlerinin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımının öğrencilere önemli faydalar sağladığını ancak öğretmenlerin bu süreçte karşılaştıkları bazı engellerin olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenler, bu yarışmaların öğretim sürecine entegrasyonunu ve öğrencilere bu yarışmalar hakkında bilgi vermek için daha fazla fırsat yaratılmasını önermektedir. Ulu-sal ve uluslararası matematik yarışmalarının matematik öğretiminde daha etkin kullanılabilmesi için öğretmenlerin bu alanda eğitilmesi, yarışmalara yönelik farkındalıklarının artırılması ve öğretim programlarının bu yarışmalarla entegre edilmesi gerektiği önerilmektedir. Ayrıca, okullara kaynak sağlanması ve öğretmenlerin zaman yönetimi konularında desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the views of teachers working in public and private middle and high schools in Eskişehir regarding national and international mathematics competitions. Method: The research was conducted using the case study design, one of the qua-litative research methods. Data were collected through a semistructured interview form. A total of 90 teachers from public and private schools in the central districts of Eskişehir were interviewed to gather their opinions on national and international mat-hematics competitions. The data were analyzed using content analysis and descriptive analysis Findings: The findings indicate that teachers believe national and international mathematics competitions play an important role in increasing students' interest in mathematics. However, teachers stated that participation in such competitions is often limited due to time and resource constraints. Furthermore, the majority of teachers emphasized the importance of focusing on the development of analytical thinking and problem-solving skills while preparing students for these competitions. Conclusion and Recommendations: This research reveals that while participa-tion in national and international mathematics competitions provides significant bene-fits for students, teachers face certain challenges in the process. Teachers recommend integrating these competitions into the teaching process and creating more opportuni-ties to inform students about them. In order to make national and international mathe-matics competitions more effective in mathematics education, it is suggested that te-achers be trained in this area, their awareness of competitions be increased, and curri-cula be integrated with such events. Additionally, it is emphasized that schools should be provided with resources and teachers should be supported in time management.