Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanlarının bağışıklanma durumlarının ve bağışıklanmayı etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of immunization status of healthcare workers and factors affecting immunization in Suleyman Demirel University research and training hospital
  1. Tez No: 639581
  2. Yazar: HANIM KUMBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmanın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanlarının bağışıklanma durumlarını ve bağışıklanma durumları ile ilişkili olabilecek etmenleri değerlendirmektir. Kesitsel analitik tipte planlanan bu araştırma Ekim 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarıdır (1827 kişi). Örnek büyüklüğü %50 bilinmeyen prevelans, %95 güven düzeyi, %5 hata payı, 1.25 desen etkisi ile 397 olarak hesaplanmıştır. Çalışanlar farklı meslek gruplarına göre tabakalı olarak listelenmiştir. Oluşturulan bu tabakalı listelerden katılımcılar basit rastgele yöntemle seçilmiştir. Bağımlı değişkenler; influenza, hepatit B, KKK, tetanoz, suçiçeği ve hepatit A aşıları ile bağışıklanma durumudur. Bağımsız değişkenler sosyodemografik ve bağışıklanma durumu ile ilişkili olabileceği düşünülen özelliklerden oluşmuştur. Veri analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama±standart sapma biçiminde sunulmuştur. Analitik değerlendirmede ki-kare, Fisher'in kesin testi, Mann Whitney U testi, bağımsız gruplarda t testi, lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the immunization status of healthcare workers and factors affecting immunization in Suleyman Demirel University Research and Training Hospital. This research, planned in cross-sectional and analytical type, was carried out between October 2019 and July 2020. The population of the research is healthcare workers at SDU Research and Training Hospital (1827 people). Sample size was calculated as 397 with unknown prevalence of 50%, 95% confidence level, absolute precision of 5% and a desing effect of 1.25. Workers are listed as stratified according to different occupational groups. Participants from these stratified lists were selected by simple random method. Dependent variables are immunization status with influenza, hepatitis B, MMR, tetanus, varicella and hepatitis A vaccines. Independent variables consist of features that might be related to sociodemographic and immunization status. SPSS 24.0 program was used in data analysis. Descriptive findings are presented as number, percentage, mean ± standard deviation. For analytical evaluation, chi-square, Fisher's exact test, Mann Whitney U test, independent sample t test, logistic regression analysis were used.