Anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarında trunkal fasyal düzlem bloklarına yönelik eğitim, klinik uygulama ve özgüvenin değerlendirilmesi
Evaluation of training, clinical practice, and self-confidence regarding truncal fascial plane blocks among anesthesiology and reanimation residents
  1. Tez No: 1011335
  2. Yazar: BARIŞ ŞAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ENVER ÖZGENCİL, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ, DOÇ. DR. HANZADE AYBÜKE ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:. Bu çalışmanın amacı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon asistanlarının trunkal fasyal düzlem bloklarına yönelik bilgi düzeylerini, klinik uygulama deneyimlerini ve öz- yeterlilik algılarını çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; anket temelli, kesitsel ve gözlemsel olarak tasarlanmış olup, 01/12/2025 ile 01/02/2026 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı'nda yürütülmüştür. Araştırmada, çevrimiçi anket formları ile ülkemizde görevlerini sürdürmekte olan asistan doktorlara spesifik trunkal fasyal düzlem bloklarına (Transversus Abdominis Plan, Rektuf kılıf, Erektör Spina Düzlem, Paravertebral, Quadratus Lumborum Plan ve İlioinguinal/İliohipogastrik sinir blokları) ait; eğitim durumları, pratik uygulama sayıları, karşılaşılan komplikasyonlar, uygulama önündeki engeller, özgüven ve öz-yeterlilik düzeyini değerlendirilen sorular yöneltilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 228 asistan hekim dahil edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29,85 ± 3,61 yıldı ve %57,89'u kadın hekimlerdi. Asistanların %70,9'unun trunkal bloklara yönelik teorik eğitim, %52,9'unun ise pratik eğitim aldığı belirlendi. Hem pratik hem de teorik eğitim alanların oranı %46,05'ti. Pratik eğitim alan asistanların Transversus Abdominis Plan (TAP), Erektör Spina Plan (ESP) ve Paravertebral bloklarda 20'den fazla uygulama yapma oranları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p < 0,05). Quadratus lumborum (QL) ve İlioinguinal/İliohipogastrik (İİ/İH) bloklarda ise teorik eğitim alanların dahi yeterli uygulama sayısına ulaşamadığı ve özgüven skorlarının anlamlı derecede düşük kaldığı gözlendi. Trunkal fasyal düzlem bloklarını uygulamaya yönelik özgüven skorları ile uygulama sayıları (r=0,670 - 0,812; p < 0,001) ve asistanlık yılları (r=0,383 - 0,669; p < 0,001) arasında pozitif yönde güçlü ve anlamlı bir korelasyon saptandı. Blok uygulamalarındaki en temel engelin %71,9 oranıyla zaman kısıtlılığı ve ameliyathane yoğunluğu olduğu saptandı. Bunu sırasıyla;“Anatomik yapıları tanımlamada güçlük”(%51,3),“Vaka azlığı ve gövde bloklarının rutin uygulanmaması”(%45,2, n=103) ile“Eğitici gözetimi eksikliği”(%40,4, n=92) yanıtları takip etti. Sonuç: Asistan hekimlerin trunkal fasyal düzlem blokları uygulamalarında, teorik eğitim önemli bir ön koşul olsa da, otonom ve güvenli klinik uygulama sağlanabilmesi için pratik eğitim birlikte verilmelidir. Özellikle Quadratus Lumborum ve 15 İlioinguinal/İliohipogastrik sinir blokları gibi kompleks bloklarda, asistan hekimlerin öğrenme süreçlerini iyileştirmek ve hasta güvenliğiyle ilişkili riskleri ve komplikasyonları azaltmak amacıyla, ameliyathane dışı zamanlarda simülasyon temelli teorik ve pratik eğitim programlarının uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the knowledge levels, clinical application experiences, and self-efficacy perceptions of Anesthesiology and Reanimation residents regarding truncal fascial plane blocks using a multidimensional approach. Materials and Methods: This questionnaire-based, cross-sectional, and observational study was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Ankara University Faculty of Medicine, between 01/12/2025 and 01/02/2026. In the study, resident physicians currently working in our country were asked questions via online questionnaire forms evaluating their educational status, number of applications, encountered complications, barriers to application, self-confidence, and self-efficacy levels regarding specific truncal fascial plane blocks (Transversus Abdominis Plane, Rectus Sheath, Erector Spinae Plane, Paravertebral, Quadratus Lumborum, and Ilioinguinal/Iliohypogastric nerve blocks). A total of 228 resident physicians who agreed to voluntarily participate in the study were included. Results: The mean age of the participants was 29.85 ± 3.61 years, and 57.89% were female physicians. It was determined that 70.9% of the residents received theoretical training and 52.9% received practical training on truncal blocks. The rate of those who received both practical and theoretical training was 46.05%. The rates of performing more than 20 applications in Transversus Abdominis Plane (TAP), Erector Spinae Plane (ESP), and Paravertebral blocks among residents who received practical training were statistically significantly higher (p < 0.05). In Quadratus Lumborum (QL) and Ilioinguinal/Iliohypogastric (II/IH) blocks, it was observed that even those who received theoretical training could not reach an adequate number of applications, and their self-confidence scores remained significantly lower. A strong and significant positive correlation was found between self- confidence scores for performing truncal fascial plane blocks and the number of applications (r=0.670 - 0.812; p < 0.001) as well as years of residency (r=0.383 - 0.669; p < 0.001). The most fundamental barrier to block applications was determined to be time constraints and operating room workload with a rate of 71.9%. This was followed by“difficulty in identifying anatomical structures”(51.3%),“lack of cases and non-routine application of truncal blocks”(45.2%, n=103), and“lack of educator supervision”(40.4%, n=92), respectively. 18 Conclusion: Although theoretical training is an important prerequisite for resident physicians in the application of truncal fascial plane blocks, practical training must be provided concurrently to ensure autonomous and safe clinical practice. Particularly in complex blocks such as Quadratus Lumborum and Ilioinguinal/Iliohypogastric nerve blocks, it is necessary to implement simulation-based theoretical and practical training programs during out-of-operating-room hours to improve the learning processes of resident physicians and reduce risks and complications associated with patient safety.