Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi hastanelerinde düşük akım anestezi implementasyon programı
Low flow anesthesia implementation program in Ankara University Medical Faculty hospitals
- Tez No: 785516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmada; teorik eğitim, hatırlatıcı iletiler ve bireysel geri bildirimlerden oluşan uygulamalar bütününün kısa ve orta dönemde düşük akım uygulama sıklığı üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ikincil olarak da teorik eğitim, hatırlatıcı iletiler ve bireysel geri bildirimlerden oluşan uygulamalar bütününün kısa ve orta dönemde tüketilen inhalasyon anestezik ajan miktarı üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ameliyathalerinde; 1 Kasım 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında genel anestezi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra, AÜTF Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Araştırma Görevlilerine daha önceden belirlenen bir tarihte 1 gün boyunca devam edecek uygulamalı düşük akım eğitimi verilmiştir. Eğitimi alamayan veya tamamlayamayan araştırma görevlileri çalışma dışı bırakılmıştır. Eğitimi takip eden haftanın başından itibaren ilk 8 hafta boyunca veriler toplanmıştır. Veri takip formu her anestezi uygulaması için ayrı ayrı doldurulmuştur. Veri takip formu anesteziyoloji araştırma görevlileri ile birlikte çalışan anestezi teknisyen ve teknikerleri tarafından vakanın bitimini takiben doldurulmuştur. Veri takip formunda operasyon tarihi, opere edilen hastaya ait demografik veriler, düşük akım veya normal akım uygulamasını belirleyen sorumlu anestezi asistanının adı, uygulanan akım türü ve tercih edilme nedeni kaydedilecektir. Çalışmanın birinci haftasının başında, ikinci haftasının sonunda, dördüncü haftasının başında araştırma görevlilerine ortak whatsapp grubundan çalışmanın sorumlu öğretim üyesi tarafından uygulamaya yönelik hatırlatıcı bir mesaj gönderilmiştir, asistanlardan gelen sorular gün içerisinde cevaplanmıştır. Çalışma süresi boyunca tüm anestezi depolarında inhalasyon anesteziklerinin stok durumu takip edilmiş ve haftalık kullanılan inhalasyon anestezik ilaçlarının miktarları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza ilk hafta 45 (%17,9), ikinci hafta 47 (%18,8), üçüncü hafta 50 (%19,9), dördüncü hafta 54 (%21,5) ve beşinci hafta 55 (%21,9) olmak üzere toplam 251 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda asistanların 155'i (%61,8) eğitim döneminin 1-2. yılında, 52'si (%20,7) 3-4. yılında ve 44'ü (%17,5) 5. Yılındaydı. Standart pratik ve teorik eğitim öncesi dönemde düşük akım görülme yüzdesi %10'du. Şu anki düşük akım yüzdesi ise %36,3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; it was aimed to investigate the effect of the applications consisting of theoretical education, reminder messages and individual feedback on the frequency of application in low flow anesthesia in the short and medium term. The secondary aim of the study is to investigate the effect of the applications consisting of theoretical education, reminder messages and individual feedback on the amount of inhaled anesthetic agent consumed in the short and medium term. Materials and Methods: In Ankara University Medical Faculty (AUMF) Hospital operating rooms; Patients who underwent general anesthesia between November 2022 and December 2022 were included in the study. After the approval of the ethics committee for the study, the research assistants of the AUMF Anesthesiology and Reanimation Department were trained for a practical low-flow training for 1 day at a predetermined date. Research assistants who could not attend or complete the training were excluded from the study. Data were collected during the first 8 weeks from the start of the training. The data follow-up form was filled out separately for each anesthesia application. The data follow-up form was filled out at the end of the case by anesthesia technicians working with anesthesiology research assistants. In the data follow-up form, the date of the operation, demographic data of the operated patient, the name of the anesthesia assistant who determined the low flow or normal flow application, the type of flow applied and the reason for choosing the applied flow were recorded. At the beginning of the first week, at the end of the second week, and at the beginning of the fourth week of the study, a reminder message was sent to the research assistants by the study supervisors via the WhatsApp group, and the questions from the assistants were answered during the day. During the study period, the stock status of inhalation anesthetics was monitored in all anesthesia warehouses and the amounts of inhaled anesthetic drugs used weekly were recorded. Results: In our study, 45 patients (17.9%) in the first week, 47 patients (18.8%) in the second week, 50 patients (19.9%) in the third week, 54 patients (21.5%) in the fourth week and 55 patients (21.9%) in the fifth week, total of 251 patients were included. In our study, 155 (61.8%) of the residents were in their 1-2 year of education, 52 (20.7%) were in their 3-4th year, and 44 (17.5%) were in their 5th year. The percentage of low flow anesthesia in the previous month was 10%. The current low flow anesthesia rate was found to be 36.3%.