Ameliyat sürecinde hasta kaygısı üzerine etki eden faktörler
The factors affecting the patient anxiety during perioperative period
  1. Tez No: 281149
  2. Yazar: TÜRKAN SÖYLER ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN TUĞSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ameliyat olacak birey için preoperatif dönem en stresli süreçtir. Çünkü birey, ameliyatı beklerken olabilecek pek çok sorundan korkmakta ve şiddetli anksiyete gelişmektedir. Preoperatif dönemde detaylı bilgilendirilen hastaların preoperatif ve postoperatif anksiyete düzeylerinin ve postoperatif ağrının daha düşük olduğu, iyileşmenin daha hızlı olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada; detaylı bilgilendirmenin anestezist tarafından, cerrah tarafından veya hem anestezist hem de cerrah tarafından yapılmasının preoperatif anksiyete düzeyine, hasta memnuniyetine ve postoperatif ağrı düzeylerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamına elektif ürolojik cerrahi nedeniyle polikliniğimize başvuran, 18-80 yaş arası, ASA I-IV 150 hasta dahil edildi. Hasta bilgilendirilmesi ve preoperatif anket formlarının doldurulması; cerrah tarafından (Grup I), anestezist tarafından (Grup II) ve hem cerrah hem de anestezist tarafından (Grup III) yapıldı. Preoperatif anket formu; demografik veriler ve özgeçmiş, anestezi endişe sorgulaması, STAI durumsal anksiyete testi ve VAS içermekteydi. Postoperatif anket formu; VAS ve hasta memnuniyet skalası içermekteydi.Çalışmanın sonucunda; anestezi ile ilgili endişeler, bilgilendirme yapan gruplarda sırasıyla anestezi sonrası uyanamamak, postoperatif ağrı ve yoğun bakımda kalmanın ilk üç sırayı aldığı tespit edildi. STAI anksiyete durum indeksi ile bilgilendirme yapan gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. VAS değerleri açısından preoperatif dönem hariç, postoperatif dönemdeki tüm ölçüm zamanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi (p=0.001). Hasta memnuniyet düzeyi; bilgilendirmenin sadece anestezist (Grup II) ya da hem anestezist hem de cerrah tarafından yapıldığı (Grup III) gruplarda, sadece cerrah tarafından yapılan gruba (Grup I) göre daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bir saptanmıştır. (p=0,049).Preoperatif dönemde özellikle anesteziyolojist tarafından bilgilendirilen hastaların, postoperatif ağrı düzeyleri azalıp, memnuniyetlerinin arttığı bilindiğinden, hastaların preoperatif bilgilendirilmesinin önemi anesteziyoloji asistanlarına mutlaka öğretilmelidir.
Özet (Çeviri)
The preoperative period is the most stressful process for a person who is planned to go to surgery. During this period, the patient is in fear of possible problems so a serious anxiety becomes real. It has been proven that the patients who have been instructed detailed have lower preoperative and postoperative anxiety, postoperative pain, earlier recovery.In this study, the information was given by surgeon, anesthesist and surgeon and the anesthesist together to patient groups, preoperative anxiety level, patient satisfaction and the postoperative pain level were compared later. In this study, 150 patient who are classified as between ASA I-IV, aged 18?80 years, planned to go to elective urolojic surgery were envolved. The preoperative information and questionnaire was obtained, by the surgeon for group I, the anesthesist for group II and the surgeon and the anesthesist together for group III. Demografic data and autobiography, fear of anesthesia, STAI state anxiety test and VAS were included in the preoperative qustionnare.As a result of this study, the instructed group were worried about; not to recover after anaestheia, postoperative pain and to be hospitalized in ICU. There was no significant difference in groups who were instructed with STAI state anxiety index, for VAS values, except the preoperative phase. In all measurament period, there was no statistical difference between the groups (p=0.001). The patient satisfaction level were higher in groups if the anesthesist or anesthesist and surgeon instructed together than the surgeon instructed alone (p=0.045).It has been assumed that the patients who have been instructed by the anaesthesist have lover pain levels and more satisfaction, so the importance of the preoperative information needs of the patients must be taught to assistans.