الآثار السياسية والاجتماعية التراكمية للتهجير القسري على الفلسطينيين – مخيم اليرموك نموذجًا
Filistinlilerin Zorla Göç Ettirilmesinin Kümülatif Siyasal ve Toplumsal Etkileri: Yermuk Kampı Örneği
- Tez No: 1011342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA ABDULLAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Filistinlilerin farklı dönemlerde yaşadığı zorla göç ettirme olgusunu ele almakta ve Yermuk Kampı'nı örnek olay olarak incelemektedir. Araştırma, tekrarlanan yerinden edilme deneyimlerinin Filistin toplumunun kimliği, sosyal ilişkileri ve siyasal yapısı üzerindeki birikimli etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, toplumsal hafızanın dayanışma ve direniş mekanizmalarının yeniden üretimindeki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, İsrail işgal politikaları ve bölgesel çatışmaların Filistinlilerin yaşadığı trajediyi nasıl nesiller boyunca sürdürdüğünü ve zorla göçün insani ve siyasal boyutlarını derinlemesine irdelemektedir. Bu süreç, mekânsal sınırları aşarak Filistinlilerin kolektif bilincinin bir parçası haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the phenomenon of forced displacement experienced by Palestinians across different periods of their modern history, focusing on Yarmouk Camp as a case study. It analyzes the cumulative effects of repeated displacement on Palestinian identity, social relations, and political structures. The research also aims to highlight the role of collective memory in reproducing mechanisms of solidarity and resistance. Furthermore, it examines how Israeli occupation policies and regional conflicts have perpetuated the Palestinian tragedy across generations, exploring the deep humanitarian and political dimensions of forced displacement. This process transcends spatial boundaries and has become an integral part of the collective consciousness of Palestinians.