طُــرُقُ التَّــصرُّفِ والتَّــخلُّـصِ من المالِ الحَــرامِ في الفِــقهِ الإسلاميّ islam fıkhında yasak paranın elden çıkarılması ve elden çıkarılması yöntemleri
- Tez No: 777149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Haram kazanç tehlikeli işlerden sayılır musurman bu yola girmemesi gerekir çünkü bu şeriata ayıkırıdı Allahtan uaklaştırır kötü yola düşürür bu Tez konusu olan islam fıkhında yasak paranın elden çıkarılması ve elden çıkarılması yöntemleri bu sebepten dolayı kazançların haram mal ve manfatler meşru kazanç sayılmaz ve mülkiyetine girmez her hangi bir yöntemle olsa bile ve bu nedenle birinci fasılda haram malın hükmünü islam fıkıhına göre ele alınır ve mülkiyet hükümü ve harcaması ve heleleştirilmesi ve bu teze göre meşru kazancın şeklini gösterdi ve meşru olmayan kazancın ülke ekonemisine haram malın eseri ne olabilir ve şeriat haram malı mülkiyete geçirmesini yasaklamıştır gerek miras yolu ile ve ya zimete geçirme ve ya rişvet ve ya kumsr ve ya yozlaşmış sözleşmeler ve ya onun gibiler iki tarafın rızası olsa bile çünkü rızaları haramı helal etmez üçüncü fasılda haram malın faydalanmasının hükümünde gerek farzlarda ve ya sünetlerde haram maldan hangi helal munasib yolardan kurtulunur ve banka fayızından .
Özet (Çeviri)
A haram gain is a dangerous act, the Muslim shouldn not submit to it, because of the consequent the wise legislator, this gain distances him from god, and falls him into sin. This research is entitled (Methods of dispoing and getting rid of haram money in Islamic jurisprudence). Since haram money is all thet, a person earns from objects and benefits through illegal means, it does not fall under his ownership even if he earns it in any way whatsoever. In his first chapter, he will address the statement of the ruling on haram money in Islamic jurisprudence, the ruling on owning and spendingit, and the disentanglement of it, the research also presented the reasons for earning and illegitimate money and whether are there any economic effects of haram money on the national economy. Since the sharia forbids the earning of haram money under the ownership of the one who took it, whether it be by inheritance, embezzlement, bribery, gambling,corrupt contracts, or so on, Even if this is done with the consent of the contractors; because their consent does not absolve from haram; the research in the third chapter dealt with the ruling on the use of haram money, whether in the religious dutyties or sunnah practices and what are the appropriate to be absolved from the haram money and bank interest?