Ayaktan hasta memnuniyetinin istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of outpatient satisfaction with statistical methods
- Tez No: 1011420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu amaçla hasta memnuniyetinin ölçülmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak ve sağlık politikalarını iyileştirmek açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesi'ndeki kamu hastanelerinden ayaktan hizmet alan 17.851 hastadan elde edilen veriler kullanılarak, memnuniyet düzeyini etkileyen faktörler incelenmiştir. Öncelikle memnuniyet düzeyi, cinsiyet, yaş ve sağlık kurumunun bulunduğu il değişkenleri kullanılarak üç farklı log-lineer model oluşturulmuş ve en iyi model, memnuniyet düzeyi, cinsiyet ve yaş değişkenlerinin ana etkileri ile ikili etkileşimlerini içeren model olarak belirlenmiştir. Ardından, yaş, cinsiyet ve kurum ili değişkenleri bağımsız değişken olarak alınmış ve memnuniyet düzeyini açıklamak için Multinomial Lojistik Regresyon modeli uygulanmıştır. Ankara'da yaşayan 58-65 yaş arası erkek hastalar referans kategorisi olarak alınmıştır. Son olarak, Ankara'daki kamu hastanelerinde hasta memnuniyetini incelemek amacıyla Sıralı Lojistik Regresyon modeli kullanılmış ve cinsiyet ile yaş grupları arasındaki etkileşimlerin memnuniyet düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle, 18-49 yaş arası kadınlar ve 26-33 yaş arası erkekler memnuniyet düzeyinde belirgin farklılık göstermektedir. Bu çalışma, demografik grupların sağlık hizmetlerindeki memnuniyet düzeyleri arasındaki farkları ortaya koyarak, sağlık kuruluşlarının farklı gruplara yönelik hizmetlerini daha etkili bir biçimde şekillendirmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the evaluation of health services has become increasingly important. Measuring patient satisfaction plays a crucial role in improving the quality of health services and health policy. In this study, the factors affecting satisfaction were investigated using data from 17.851 patients who received outpatient services at public hospitals in the Central Anatolia region. First, three different log-linear models were constructed using the variables of satisfaction level, gender, age, and province where the health facility is located, and the best model was determined as the model that included the main effects of the variables of satisfaction level, gender, and age and their binary interactions. The variables of age, sex and province of the institution were then taken as independent variables and the multinomial logistic regression model was used to explain the satisfaction level. Male patients aged 58-65 and living in Ankara were taken as the reference category. Finally, the Ordered Logistic Regression model was used to examine patient satisfaction in public hospitals in Ankara, and it was found that the interactions between gender and age groups had a significant effect on satisfaction. In particular, women between the ages of 18-49 and men between the ages of 26-33 show a significant difference in satisfaction levels. This study aims to help health care institutions to design their services more effectively for different groups by highlighting the differences between the satisfaction levels of demographic groups in health care services.