Mandibular premolar dişlerde C-şekilli kanalların prevalansı ve morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the prevalence and morphology of C-shaped canals in mandibular premolar teeth using cone-beam computed tomography
- Tez No: 1011430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SARIYILMAZ, DOÇ. DR. İREM EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mandibular premolar dişlerde C-şekilli kök kanal morfolojisinin prevalansını ve morfolojik özelliklerini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri ile değerlendirmek ve diş tipi ile demografik değişkenlerle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada kriterleri karşılayan 350 hastaya (175 kadın, 175 erkek) ait KIBT görüntüleri incelenmiştir. Toplam 1400 mandibular premolar diş değerlendirilmiştir. C-şekilli kanal saptanan dişler; kök sayısı, seviye bazlı C-tip konfigürasyonu, Vertucci sınıflaması, radiküler oluk varlığı ve lokalizasyonu ile yaş, cinsiyet ve pozisyon değişkenleri açısından analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 1400 mandibular premolar dişin 126'sında C-şekilli kanal morfolojisi saptanmış olup genel prevalans %9 olarak bulunmuştur. Prevalans birinci premolarlarda (%15,6) ikinci premolarlara (%2,4) göre daha yüksektir. Koronal düzeyde en sık C4b (%54,0), orta düzeyde C3 (%54,8), apikal düzeyde ise C3 (%38,1) ve C4a (%36,5) tipleri izlenmiştir. C-şekilli kanal morfolojisi saptanan dişlerde, tek köklü morfoloji baskın (%75,4) olup, Vertucci sınıflamasında ise en sık tip 7 (%40,5) görülmüştür. Bu dişlerin ait olduğu bireylerde, erkeklerin oranı (%58,7) kadınlara (%41,3) göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: C-şekilli kanal morfolojisi mandibular premolarlarda, özellikle birinci premolarlarda dikkat çekici düzeydedir ve kök boyunca değişkenlik gösterebilir. Tedavi planlamasında dikkate alınmalı, gerekli olgularda üç boyutlu görüntüleme tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the prevalence and morphological characteristics of C-shaped root canal morphology in mandibular premolars using cone-beam computed tomography (CBCT) and to analyze its relationship with tooth type and demographic variables. Method: CBCT images of 350 patients (175 female, 175 male) were retrospectively analyzed. A total of 1400 mandibular premolars were evaluated. Teeth with C-shaped canals were assessed for root number, level-based C-type configuration, Vertucci classification, radicular groove presence and location, and their associations with age, sex, and position. Statistical significance was set at p<0.05. Results: In this study, C-shaped canal morphology was detected in 126 of 1,400 mandibular premolar teeth, with an overall prevalence of 9%. The prevalence was higher in first premolars (15.6%) compared to second premolars (2.4%). At the coronal level, C4b (54.0%) was the most common configuration, while C3 (54.8%) predominated at the middle level. At the apical level, C3 (38.1%) and C4a (36.5%) were the most frequently observed types. Among teeth with C-shaped canal morphology, single-rooted morphology was predominant (75.4%), and Vertucci Type 7 (40.5%) was the most common configuration. In the individuals with these teeth, the proportion of males (58.7%) was higher than that of females (41.3%). Conclusion: C-shaped morphology in mandibular premolars is notable, particularly in first premolars, and may vary along the root. It should be considered in treatment planning, and three-dimensional imaging should be used when indicated.